Wiadomości

03 czerwca 2019 12:07 | Wiadomości

„EUROPA NASZ WSPÓLNY DOM”

Pod takim hasłem świętowano w gminie Gołuchów, wydarzenia związane z jubileuszem 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. Do wspólnego świętowania z  ponad 230 mieszkańcami Gminy Gołuchów, dołączyli się przedstawiciele z miast partnerskich: Bad Zwischenahn (30 osób) i Erkner (12 osób) z Niemiec oraz Klastor pod Znievom ze Słowacji (18 osób). W sobotę, 1 czerwca, w Hali w Kościelnej Wsi uroczystości rozpoczęto odegraniem Hymnu Unii Europejskiej w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Kościelnej Wsi. Następnie, Wójt Gminy – p. Marek Zdunek powitał gości. Okolicznościowe odczyty zostały zaprezentowane przez dr Arno Schilinga – Burmistrza Bad Zwischenahn, Henryka Pilza – Burmistrza Miasta Erkner oraz Franciszka Konicka – przedstawiciela miasta Klastor pod Znievom. Wykład o tym jaka była sytuacja polityczna i gospodarcza w naszym kraju przed wstąpieniem w struktury europejskie, jakie były nastroje społeczne oraz jak się one zmieniały, jak zmieniała się Polska po wstąpieniu do UE, opowiadała p. dr Joanna Skrzypczyńska. Z kolei o tym, jak gmina Gołuchów zmieniała się na przestrzeni 15 lat w UE opowiadał wójt, p. Marek Zdunek.
W części poświęconej kompetencjom obywatela UE zaprezentowały się stowarzyszenia i instytucje, które nawiązywały kontakty i budowały relacje ze swoimi odpowiednikami w miastach partnerskich, wykształcając w ten sposób i rozwijając kompetencje obywatela UE. Działalność instytucji prezentowali: p. Irena Darowna – Stowarzyszenie SENIOR XXI, p. Mirosław Maruszewski – Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej, p. Sigrid Riedel – Stowarzyszenie Kunstfreunde Erkner e.V. (Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki) z Erkner, p. Alicja Antonowicz – Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, p. Kristina Schumichrastova – DHZ Klastor pod Znievom (OSP), p. Leszek Zdunek – OSP Gołuchów, p. Jarosław Ślusarz – LKS Gołuchów, p. Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak – GCK „ZAMEK” oraz p. Elżbieta Kłakulak – Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów.
W części artystycznej wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół w Kościelnej Wsi, a na finał wydarzenia, międzynarodowe standardy muzyczne zaprezentowała Orkiestra Dęta OSP z Kościelnej Wsi.
Integralną częścią wydarzenia była wystawa prac pochodząca z plenerów malarskich organizowanych w ramach współpracy w Gołuchowie i w Erkner, prac konkursowych pochodzących z konkursu „Młodzieżowa Nagroda Artystyczna” z Erkner oraz konkursu pn. „Antyczne wazy – współczesne obrazy” z Gołuchowa, jak również prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kuchar.
Projekt dofinansowany przez Komisję Europejską, z programu Europa dla Obywateli, komponent: Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie, działanie: Partnerstwo Miast.
Info. GCK „ZAMEK”
Fot. B. Wasiewicz

Zdjęcia:

Przeczytano: 446 razy.

Wydrukuj

Do góry