Wiadomości

14 listopada 2014 12:30 | Wiadomości

Odznaczeni na Sesji

Podczas ostatniej Sesji Rady Gminy Gołuchów, 13 listopada 2014 r., wręczono wyróżnienia i przyznane wcześniej tytuły.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów odebrał Pan Wojciech Spaleniak, pochodzący z Gołuchowa, wieloletni Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wyróżnienie przyznała Rada Gminy podczas wrześniowej Sesji. Opisując postać uhonorowanego, czytano:

„Podejmując Uchwałę w sprawie: nadania godności Honorowego Obywatelstwa Gminy Gołuchów Panu Wojciechowi Spaleniakowi, w uzasadnieniu podkreślano jego ogromne zaangażowanie i entuzjazm w upowszechnianie czytelnictwa oraz w działalność kulturalną ukierunkowaną na promocję dobrej książki, we współpracy z Gminą Gołuchów. Przez wszystkie lata swej działalności zawodowej oraz naukowej pan Wojciech Spaleniak Gołuchowianin z pochodzenia był dumny z miejsca, z którego się wywodzi oraz szeroko promował naszą lokalną literaturę i jej twórców. 

Pan Wojciech Spaleniak – (ur. 02.11.1943 r. w Gołuchowie) to bibliotekarz i historyk. Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej, równocześnie pracował też w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UAM. Od 1982 r. wicedyrektor, a od 1997 do 2014 dyrektor Biblioteki Raczyńskich – najstarszej publicznej biblioteki fundacyjnej w Polsce.

Obejmując stanowisko dyrektora Biblioteki Raczyńskich wpisał w program swego działania rozbudowę gmachu biblioteki. Mimo wielu problemów związanych m.in. z gruntem i funduszami na budowę – inwestycję tę udało się zrealizować. Nowy gmach książnicy, od strony Alei Marcinkowskiego został oddany do użytku w roku 2013. Jest to ogromne osiągnięcie, oczekiwane przez ponad 100 lat, gdyż konieczność rozbudowy książnicy widziano już na początku XX w.

Pan Wojciech Spaleniak to również naukowiec, który w swych pracach i badaniach skupiał się przede wszystkim na funkcjonowaniu bibliotek we współczesnym świecie oraz na historii prasy poznańskiej. W dorobku naukowym ma ponad dwadzieścia publikacji (artykułów w czasopismach i pracach zbiorowych). Za swą działalność uhonorowany został: medalem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, godnością Lidera Pracy Organicznej i Statuetką Honorowego Hipolita.

Ogromne zaangażowanie i entuzjazm w upowszechnianiu czytelnictwa, jak i w działalność kulturalną ukierunkowaną na promocję dobrej książki, zdało się zauważyć u Pana Wojciecha Spaleniaka także we współpracy z Gminą Gołuchów. Z przyjemnością uczestniczył w imprezach kulturalnych promujących lokalną literaturę i jej twórców oraz był jej wielkim orędownikiem.

Działalność Pana Wojciecha Spaleniaka jest przez nas wysoko ceniona. W związku z powyższym uważamy, że nadanie Panu Wojciechowi Spaleniakowi Honorowego Obywatelstwa naszej Gminy jest ze wszech miar uzasadnione.”

Kolejnym wyróżnionym podczas ostatniej Sesji kończącej się kadencji był Pan Maciej Woźniak, mieszkaniec Kościelnej Wsi, który w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego został Wielkopolskim Rolnikiem Roku 2014.

Gospodarstwo laureatów wyróżnia się nowoczesnością stosowanych technologii, dobrą organizacją pracy oraz dbałością o środowisko.

Pan Maciej z żoną Moniką prowadzi gospodarstwo  o powierzchni ponad 20 ha,  częściowo zabudowane szklarniami, które przejęli po rodzicach w 1999 roku. Od tamtej pory nabyli wysokiej klasy maszyny przystosowane do produkcji warzyw. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pomidorów. Uprawa się również ziemniaki, kapustę, kukurydzę oraz zboże.

W 2011 roku Gospodarstwo zajęło II miejsce w konkursie ogłoszonym przez KRUS w kategorii Bezpieczne Gospodarstwo.

 

Podziękowania przygotowano również dla Pana Krzysztofa Muszalskiego z Gołuchowa, za wieloletnie wspieranie inicjatyw lokalnych w tym przede wszystkim działalności Ochotniczych Straży Pożarnych. Pan Krzysztof jest fundatorem m.in. grobowca Klemensa Borowskiego – jednego z założycieli jednostki OSP w Gołuchowie oraz licznych tablic kamiennych upamiętniających wydarzenia istotne dla lokalnej historii. (Z uwagi na nieobecność Pana Krzysztofa na Sesji, wyróżnienie przekazane zostało indywidualnie.)

 

Zdjęcia:

Przeczytano: 2073 razy.

Wydrukuj

Do góry