Wiadomości

25 maja 2015 08:52 | Wiadomości

Mistrz leśnego bajania 2015

Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego stanęło w tym roku 29 osób. Dziewiąta edycja konkurs odbyła się 21 i 22 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tym razem w role gawędziarzy wcieliło się 19 uczniów techników leśnych, dwóch nauczycieli z tychże szkół, troje studentów z wydziałów leśnych w Krakowie i Warszawie, jedna gimnazjalistka oraz czworo przedstawicieli nadleśnictw: Płońsk, Żółędowo i Karwin.

Gawędy były autorskimi tekstami, a w kilku przypadkach opowiadaniami  zaczerpniętymi z literatury. Niektóre z nich miały charakter wspomnień, inne były patriotycznymi opowieściami o historii, łowieckich przygodach, tęsknotach i marzeniach. Bajarze wcielali się w role zwierząt, utożsamiali się z drzewami, występowali z rekwizytami.

Wystąpienia oceniało 6-osobowe konkursowe jury pod przewodnictwem Ryszarda Dzialuka – dyrektora Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.

Najwyższą notę otrzymał Szymon Wojtyszyn – stażysta z Nadleśnictwa Płońsk, który wierszowanym tekstem opowiadał o symetrii w naturze. Gawędą zatytułowaną „Inżynierskie tango" dał dowód na istnienie w świecie przyrody nieskończenie wielu geometrycznych odniesień. Drugie miejsce w konkursie zajęła Dominika Staromiejska  z Technikum Leśnego w Biłgoraju, która przedstawiła gawędę „Jednorożec”. Laureatem trzeciego miejsca został Andrzej Karwan – uczeń z Technikum Leśnego w Biłgoraju, który wystąpił z gawędą „Czysta woda".  

Jury przyznało również wyróżnienia dla: Antoniego Zięby, nauczyciela z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Kai Hrabal i Karoliny Doniec z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, Ilony Prokopiuk i Anny Jarosz z Technikum Leśnego w Biłgoraju i Michała Wojcieszkiewicza z Nadleśnictwa Żołędowo.

Konkurs uświetnili swoim występem uczniowie z Technikum Leśnego w Biłgoraju, którzy zaprezentowali spektakl „Mnie w udziele dom polski przypadł". Uroczystym akcentem wydarzenia było wręczenie Kordelasa Leśnika Polskiego pani profesor Halinie Zgółkowej z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, która od pierwszej edycji konkursu zasiada w składzie jury i jest orędownikiem oraz sympatykiem polskiego leśnictwa.

Patronat nad wydarzeniem sprawował Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.

Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zdjęcia:

Przeczytano: 2002 razy.

Wydrukuj

Do góry