Wydarzenia i imprezy

Wydarzenia i imprezy 2016

1. Koncert noworoczny – otwarcie roku kulturalnego w gminie Gołuchów – 17 stycznia 2016 r.
Koncertem Noworocznym zorganizowanym w 17 stycznia 2016 r. w „Powozowni” Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zainaugurowano Rok Kulturalny w Gołuchowie. W klimatycznej sali, dla ponad dwustuosobowej publiczności, wystąpili wychowankowie Akademii Wokalno – Scenicznej Joanny Gogulskiej – dyrygentki, kompozytorki i aranżerki. Joanna Gogulska od dwóch lat współpracuje z Gołuchowskim Centrum Kultury „ZAMEK”, a jej podopieczni to dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy gminy Gołuchów, którzy w comiesięcznych warsztatach i spotkaniach z Panią Joanną widzą sposób na rozwijanie swoich muzycznych pasji.
Gości powitał oraz Rok Kulturalny otworzył wójt Marek Zdunek. Opowieścią wigilijną w nastrój świąteczny wprowadziła zebranych Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak – dyrektor GCK ZAMEK. Słowo wprowadzające do utworów przygotował Witold Pelka. Na gitarze basowej grał Tomasz Cyranowicz, na perkusji – Mariusz Stawicki, na klawiszach – Robert Goździewicz.
Gościom zaprezentowano świąteczne piosenki, pastorałki oraz kolędy w wyjątkowych aranżacjach muzycznych autorstwa Joanny Gogulskiej m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Mizerna Cicha”, Pasterze mili”, „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”, „ Biało”, „Kolęda Śnieżka”, „Hej, kolędo, pastorałko”, „Będzie kolęda”.
W trakcie koncertu zaprezentowała się również Barbara Dymalska z Kościelnej Wsi- laureatka Młodzieżowej nagrody Artystycznej Erkner 2015.
Wyjątkową oprawę wizualną – recyklingową scenografię żywego światła, przygotował SeBaba.
 
  
 
 
2. Spotkanie autorskie z Krzysztofem Miklasem
4 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów, zorganizowano spotkanie z Krzysztofem Miklasem - komentatorem sportowym, który przez 30 lat pracował z mikrofonem i kamerą w Polskim Radiu oraz Telewizji Polskiej, komentował dziesiątki igrzysk olimpijskich oraz setki imprez sportowych krajowych i zagranicznych. Opowiadał on o swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Przewrotność losu”. Jak pisze sam autor: „Jest to opowieść o wielkiej młodzieńczej, studenckiej miłości osadzonej w realiach 1968 roku i splątanej z politycznymi wydarzeniami tamtego czasu (tzw. wypadki marcowe, histeria antysemicka, najazd wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację). W „Przewrotności losu”, której akcja toczy się w Warszawie, Jarocinie (w książce pod nazwą Starocin), Piotrkowie Tryb., na wyspie Wolin i jednostce wojskowej na Mazurach, starałem się pokazać rozmaitość ludzkich charakterów i postaw, spotykanych w tamtych (ale pewnie nie tylko) czasach.”
Organizatorami spotkania byli: Samorząd Gminy Gołuchów, Stowarzyszenie SENIOR XXI, Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK”

3. Święto Polskiej Niezapominajki – IX Gołuchowski Rajd Rowerowy – 14 maja 2016 r.
Dzień Polskiej Niezapominajki – święto zainicjowane przez redaktora Andrzeja Zalewskiego – Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów -  można celebrować na wiele sposobów. W Gołuchowie na tę okoliczność organizowany jest Rajd Rowerowy. Trasa Rajdu, każdego roku inna, wiedzie rowerzystów przez urokliwe zakątki Gołuchowa i okolicznych miejscowości. Rajd zakończony jest wspólnym ogniskiem i biesiadowaniem w otoczeniu majowych plenerów.
Ponad 340 osób wzięło udział w tradycyjnym IX Gołuchowskim Rajdzie Rowerowym, organizowanym z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki. Rowerzyści pokonali 16-kilometrową trasę wśród majowych plenerów gminy Gołuchów. W tegorocznej edycji Rajdu, do gołuchowskich rowerzystów dołączyła grupa z Pleszewa, w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Na mecie Rajdu – na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu – organizatorzy przygotowali ognisko, niezapominajkowy kącik rowerowy, częstowano „warzywnymi kubeczkami”, zorganizowano konkursy.
W szczególny sposób wyróżniono najmłodszych uczestników Rajdu: dzieci, które przebyły trasę w siodełkach i wózkach rowerowych oraz 6-latków i młodsze dzieci, które samodzielnie pokonały trasę.
Wśród uczestników rozlosowano nagrody: książki, materiały promocyjne, akcesoria rowerowe oraz nagrodę główną: ROWER, ufundowany przez Radnych Gminy Gołuchów.

4. Dzień Dziecka – 22 maja 2016 r.
W majową niedzielę, na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu, świętowaliśmy w naszej gminie Dzień Dziecka. Dla najmłodszych mieszkańców oraz dla przebywających na terenie GOTiS turystów, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, akademię rowerową, malowanie twarzy, kącik artystyczny, animacje taneczne, gry i zabawy integracyjne oraz konkursy. W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież ze Studia Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej. Organizatorami byli Samorząd Gminy Gołuchów, Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie, Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów.
5. Koncert na powitanie lata – projekt muzyczny „Dzieci Kwiaty” – 1 lipca 2016 r.
Muzycznym wehikułem czasu w klimat lat 60-tych i 70-tych przenieśli publiczność, zgromadzoną w lipcowy wieczór na dziedzińcu zamkowym w Gołuchowie, wychowankowie Akademii Wokalno-Scenicznej Joanny Gogulskiej. Koncert na powitanie lata to kolejna propozycja kulturalna grupy działającej od 2 lat przy Gołuchowskim Centrum Kultury „ZAMEK”. W projekcie muzycznym „Dzieci Kwiaty” zaprezentowano m.in. utwory Czesława Niemena („Domek bez adresu”, „ Zabawa w ciuciubabkę”), Grupy ABC – „Asfaltowe Łąki”, Dwa Plus Jeden – „Wyspa dzieci”, Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout – „Do kogo idziesz”, Andrzeja Zauchy – „Masz przewrócone w głowie” w autorskich aranżacjach Joanny Gogulskiej. Okoliczności powstania prezentowanych utworów, polityczny background lat 60-tych i 70-tych oraz filozofię subkultury „Dzieci Kwiatów”, jak zwykle z humorystyczną klasą, przedstawił, zaprzyjaźniony z grupą konferansjer - Witold Pelka. Podczas koncertu została również ogłoszona nazwa grupy: To GołBREAK.
W przedsięwzięcie zaangażowało się blisko 40 osób, w tym: Joanna Gogulska - dyrygentka, kompozytorka, aranżerka; grupa wokalna - mieszkańcy gminy Gołuchów oraz  Witold Pelka – konferansjer, Tomasz Cyranowicz – gitara basowa, Robert Goździewicz – organy Hammonda, Mariusz Stawicki – perkusja,  SeBaba - Recyklingowa Scenografia żywego światła „Drugie życie”, Sebastian Johan - realizator dźwięku, kustosz oraz pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu, oddział w Gołuchowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Gołuchowie.
 
  
 

6. Dożynki gminne – 28 sierpnia 2016 r.
Gospodarzami tegorocznych dożynek gminnych byli mieszkańcy Borczyska i Kościelnej Wsi. Uroczystości, zorganizowane na terenie przy placu zabaw w Kościelnej Wsi, rozpoczęły się korowodem dożynkowym. Wspaniale udekorowaną trasą  defilowali: Orkiestra Dęta OSP z Kościelnej Wsi, starostowie i asystenci dożynek, delegacje wieńcowe ze wszystkich parafii wchodzących w skład gminy Gołuchów, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz duchowieństwa. Mszę polową odprawił proboszcz ks. Piotr Wasilewski. Podczas obrzędu, który prezentował Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki”, starostowie dożynek: Andrzej Kosierb i Monika Woźniak oraz asystenci: Zenon Gwiazdowski i Agnieszka Ziemba obdarowali wójta Gminy Gołuchów Marka Zdunka, chlebem, natomiast sołtysi: Borczyska i Kościelnej Wsi, wręczyli Przewodniczącemu Rady Janowi Sobczakowi – wieniec dożynkowy. W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Kościelnej Wsi i Orkiestra Dęta OSP z Kościelnej Wsi. Wszyscy skosztować mogli tradycyjnej dożynkowej grochówki, ziemniaków w mundurkach podawanych z gzikiem, małosolnych ogórków oraz różnorodnych słodkości. Dzieci chętnie korzystały z tzw. dmuchańców-skakańców. Na stoiskach swoje wyroby prezentowali lokalni twórcy. Zorganizowano również konkursy m.in. młócenie cepem. W dalszej części dożynek wystąpiła grupa taneczna Samba Paraiso oraz grupa The Postman – prezentując utwory Beatlesów oraz polskiego big beatu. Dożynki zakończono zabawą taneczną.
 
  
 
 
7.  XVIII Dni Ogrodnika, Targi Międzynarodowe – 10-11 września 2016 r.
Targi są imprezą wystawienniczą o charakterze promocyjno - konsultacyjnym przeznaczoną dla ogrodników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, plantatorów roślin jagodowych, sadowników, szkółkarzy, punktów zaopatrzenia ogrodniczego, doradców. Są to największe targi specjalistyczne - ogrodnicze w kraju. Podczas imprezy, na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich, odbywa się gala finałowa konkursu „WZOROWY OGRODNIK”.
Podczas Targów GCK ZAMEK prowadzi stoisko promocyjne. Zapewnia również pomoc organizacyjną podczas gali konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.
 
8. Święto Niepodległości – 11 listopada
98.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono w gminie Gołuchów mszą św. w intencji ojczyzny,  odprawioną w kościele pw. NMP Wniebowziętej. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe wszystkich szkół oraz organizacji z terenu gminy. Po mszy, korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Kościelnej Wsi przymaszerował na plac przy pomniku Bojowników o Wolność i Demokrację. Tam, program patriotyczny zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi z Jedlca. Patrycja Pawlak – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Gołuchów odczytała okolicznościowy apel patriotyczny. Delegacje: szkół z terenu Gminy Gołuchów, Ochotniczej Straży Pożarnej, sołtysów, instytucji kultury, Gminnego Uniwersytetu III Wieku, Towarzystwa Przyjaciół AK,  oraz samorządowców złożyły wiązanki oraz znicze pod pomnikiem, oddając tym samym hołd poległym w obronie ojczyzny a zarazem wyrażając swój patriotyzm i tożsamość narodową.
Wyrazem radości z niepodległego państwa było wypuszczenie w niebo biało-czerwonych balonów.

9.  XI Gołuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 11 grudnia 2016 r.
Gołuchowskie anioły witały w minioną niedzielę uczestników Jarmarku wchodzących na Halę Widowiskowo-Sortową w Gołuchowie. Anioł bowiem był motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia. Jarmark tradycyjnie odbywał się w trzech wymiarach: artystycznym, handlowym i kulinarnym. W części artystycznej prezentowali się młodzi gołuchowscy adepci sztuki tanecznej ze Studia Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedlcu wystawili Jasełka, Orkiestra Dęta OSP z Kościelnej Wsi zagrała koncert kolęd. Wystąpili również:  Mateusz Wróblewski, beatboxer z Gołuchowa – laureat Młodzieżowej Nagrody Artystycznej w Erkner, Stanisław Podymski – laureat projektu „Senior z Inicjatywą” w Krotoszynie oraz duet gołuchowskich gimnazjalistek.
Na stoiskach jarmarcznych znów znaleźć można było ręcznie wykonane stroiki, bombki, kartki świąteczne i inne cieszące oko ozdoby. Seniorzy tradycyjnie prowadzili świąteczną kawiarenkę, panie z KGW Bielawy – PIERNIKARNIĘ, gdzie dzieci własnoręcznie lukrowały pierniki. Wszystkich częstowano makiełkami.
Jarmark to również doskonała okazja aby podsumować projekty, które realizowane były w różnych instytucjach na przestrzeni roku. Podsumowano więc akcję promocyjną „Przyjeżdżajcie do Gołuchowa”, akcję biegową „Spalamy kalorie”, konkurs „Segregacja śmieci w oczach dzieci” oraz projekt Szkoły Podstawowej z Gołuchowa pt. „Gołuchów w miniaturze”.
Ponadto, dzieci miały okazję spotkać się ze św. Mikołajem i uczestniczyć w świątecznych zabawach przygotowanych przez animatorów z Uciechowa. Wszyscy podziwiali anioły na szczudłach. Uczestnicy głosowali również na jarmarczne anioły wykonane przez szóstoklasistów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Pracownicy Biblioteki Publicznej prowadzili Świąteczną Akademię Artystyczną.
Wójt oraz organizatorzy wydarzenia złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
 
  

 

2015
1. Koncert noworoczny – otwarcie roku kulturalnego w gminie Gołuchów – 25 stycznia 2015 r.
Koncertem noworocznym, Wójt Gminy Gołuchów otworzył rok kulturalny w Gminie Gołuchów. W sali gobelinowej gołuchowskiego zamku koncertowały grupy wokalne prowadzone przez Joannę Gogulską - dyrygentkę, kompozytorkę oraz aranżerkę. W koncercie kolęd i pastorałek zaprezentowały się: Chór Viribus Organum, TuliBabki i Tulinutki. Koncert stał się też okazją do pierwszego scenicznego wystąpienia dzieci i młodzieży gołuchowskiej – uczestników Akademii Wokalno – Scenicznej Joanny Gogulskiej – warsztatów organizowanych przez Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK”. Obok najmłodszych, zaprezentowali się również dorośli mieszkańcy gminy Gołuchów, uczestnicy spotkań muzycznych działających pod nazwą ŚPIEWONATURA. Kolędy i pastorałki na ludową nutę zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki”. Gwiazdą wydarzenia muzycznego była Justyna Majkowska, wokalistka zespołu Ich Troje w latach 2001-2003, w okresie największych sukcesów  zespołu, w tym występu na Eurowizji. Wydarzenie prowadził polonista, satyryk, pedagog, konferansjer Witold Pelka. Urokliwość sali gobelinowej podkreśliła autorska recyklingowa aranżacja sceniczna „DRUGIE ŻYCIE BUTELKI” wg projektu SeBaba. Blisko 120 osób wzięło udział w koncercie.

2. Misterium Męki Pańskiej w Tursku – 29 marca 2015 r.
Misterium pasyjne zatytułowane „Męka i Śmierć Pana Naszego Jezusa Chrystusa” to widowisko plenerowe ukazujące ewangeliczną historię ostatnich dni Jezusa Chrystusa. Odbyło się w Niedzielę Palmową przy Sali OSP w Kościelnej Wsi.
Widowisko, przygotowane przez CKiS w Kaliszu, zrealizowano po raz pierwszy w 1998 r. Specyfiką kaliskiej prezentacji jest nadanie jej formy opowieści świadka jerozolimskich wydarzeń – apostoła Piotra. Niewątpliwym atutem Misterium jest fakt zgromadzenia dla jego realizacji kilkudziesięciu wykonawców – amatorów, którzy poświęcają swój prywatny czas na przygotowania i próby.
Organizatorami widowiska byli: CKiS w Kaliszu oraz GCK ZAMEK. W przeprowadzenie przedsięwzięcia zaangażowani byli m.in.: Radni, sołtysi, Proboszcz Parafii z Kościelnej Wsi, OSP Kościelna Wieś, uczniowie Zespołu Szkół w Kościelnej Wsi.

 

3. Święto Polskiej Niezapominajki – VIII Gołuchowski Rajd Rowerowy – 16 maja 2015 r.
Dzień Polskiej Niezapominajki – święto zainicjowane przez redaktora Andrzeja Zalewskiego – Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów -  można celebrować na wiele sposobów. W Gołuchowie na tę okoliczność organizowany jest Rajd Rowerowy. Trasa Rajdu, każdego roku inna, wiedzie rowerzystów przez urokliwe zakątki Gołuchowa i okolicznych miejscowości. Rajd zakończony jest wspólnym ogniskiem i biesiadowaniem w otoczeniu majowych plenerów.
Podczas tegorocznego edycji, ponad 300 rowerzystów przemierzyło 14-km trasę VIII Gołuchowskiego Rajdu Rowerowego. Cykliści wyruszyli z Gołuchowa w kierunku Czerminka, jadąc dalej przez Wszołów i Kajew dotarli do Gołuchowa. Meta Rajdu, tradycyjnie, zorganizowana była na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu. Dla uczestników przygotowano w tym roku pokaz akrobacji rowerowych Piotra Bielaka oraz loterię, w której wygrać można było rowerowe akcesoria oraz nagrodę główną – rower, ufundowany przez radnych gminy Gołuchów.
Tradycyjnie, w Rajdzie udział wzięli rowerzyści z Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista” z Kalisza.

4. Dzień Dziecka – 7 czerwca 2015 r.
Gminny Dzień Dziecka, zorganizowano na stadionie sportowym w Gołuchowie. Dla dzieci przygotowane były tańce, gry i zabawy prowadzone przez animatorów, konkursy prowadzone przez pracowników GOTiS oraz malowanie buziek – prowadzone przez pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów. Do dyspozycji najmłodszych były również tzw. dmuchańce – skakance. Podczas Dnia Dziecka odbyło się również uroczyste wręczanie medali zwycięzcom Mistrzostw Polski w Triathlonie, który odbył się w Gołuchowie w dniu 6 czerwca.

 

5. Warsztaty wokalne oraz  koncert na powitanie lata w Turku – 29 czerwca - 3 lipca 2015 r.
W dniach 29.06 – 03.07.2015 r. grupa wokalna (dzieci i dorośli) działająca przy Gołuchowskim Centrum Kultury „ZAMEK” wzięła udział w warsztatach wokalnych zatytułowanych L.A.S. czyli Leśna Akademia Sztuk.  Warsztaty odbywały się w Turku, w budynku Nadleśnictwa.
Tygodniowa praca słowno- muzyczna została zarejestrowana w studiu nagrań w formie słuchowiska zatytułowanego „Radio Ptasia Stacja”.
Teksty audycji, utwory oraz aranżacje muzyczne to autorskie projekty Joanny Gogulskiej – dyrygentki, kompozytorki, aranżerki oraz Witolda Pelki – konferansjera i pedagoga.
Oprócz 14 – osobowej grupy z Gołuchowa, w warsztatach brały udział również dzieci i młodzież z Konina, Koła, Turku, Tuliszkowa i okolic.
Zwieńczeniem warsztatów był wieczorny koncert plenerowy w Turku, na który przyjechało blisko 40 osób z gminy Gołuchów. Bezpośrednio po koncercie pojawił się pomysł oraz liczne głosy dot. powtórzenia programu w Gołuchowie.

6. Koncert „Hej, dogonię lato” w Gołuchowie – 28 sierpnia 2015 r.
W piątkowy wieczór, 28 sierpnia br., w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się niezwykły koncert, w ramach którego audycję pt.: „Hej, dogonię lato" nadawało Radio „Ptasia Stacja". W szklarni przylegającej do obiektu edukacyjnego „Obora" wystąpiła grupa wokalna działająca przy Gołuchowskim Centrum Kultury ZAMEK, która podczas wakacji, brała udział w tygodniowej Letniej Akademii Sztuk Joanny Gogulskiej w Turku. Zaprezentowała ona owoc swojej pracy – audycję radiową „Ptasia Stacja" przeplataną utworami muzycznymi. Podczas występu nie zabrakło ptasiego reportażu, anonsów towarzyskich, koncertu życzeń i… porad dietetyczki. A wszystko to w znakomitej oprawie muzycznej, przy dźwiękach organów Hammonda, gitary basowej i perkusji. Występ wzbogaciła recyklingowa scenografia świetlna. Koncert zorganizowali Samorząd Gminy Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury ZAMEK oraz Ośrodek Kultury Leśnej. Koncert zgromadził na widowni ponad 100 osób.

7.Koncert Festiwalu Akademia Gitary w Gołuchowie – 29 sierpnia 2015 r.
Akademia Gitary to Festiwal, realizowany od 2008 r. który każdego roku w sierpniu i wrześniu dociera z 6 strunami do kilkudziesięciu miejsc Województwa Wielkopolskiego.
Jest jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie, tworzącym dla miłośników muzyki gitarowej z kilkunastu krajów, niezwykły, twórczy klimat i miejsce, sprzyjające poszerzaniu horyzontów muzycznych. Zyskał już miano „najbardziej wielkopolskiego festiwalu”.
VIII edycja Festiwalu trwała od 14 sierpnia do 6 września 2015. Jak co roku, organizatorzy  na wielkopolskie sceny zaprosili najbardziej utalentowanych muzyków klasycznych oraz wirtuozów innych gatunków muzycznych, w tym flamenco, jazzu, rocka i bluesa. W gronie tegorocznych artystów znaleźli się m.in.: Marek Napiórkowski, Atom String Quartet, Woch & Guzik Duo, Petrit Çeku, Adriano Del Sal, Krzysztof Meisinger, Tomasz Zawierucha, Duo Arpeggione oraz Daniel Spaleniak.
W Gołuchowie, 29 sierpnia, wystąpił duet gitarowy Duo Arpeggione.
Duo Arpeggione tworzą najlepsi w swoich dziedzinach belgijscy instrumentaliści. Wiolonczelista Wouter Vercruysse jest muzykiem o niezwykle szerokich horyzontach. Inspirująca współpraca z jego autorytetem, kompozytorem Armandem Cocekiem oraz światowej sławy wiolonczelistą Yo-Yo Mą, doprowadziły do rozwoju artysty również jako gitarzysty, improwizatora, kompozytora i kameralisty.
Drugi członek zespołu, gitarzysta klasyczny Jan Depreter, to laureat wielu międzynarodowych konkursów, który rok rocznie gości na licznych muzycznych festiwalach. Jest również cenionym wykładowcą i pedagogiem.
Koncert odbył się w Zamku Książąt Czartoryskich.
Organizatorzy: Samorząd Gminy Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, Oddział w Gołuchowie

8. Dożynki gminne – 30 sierpnia 2015 r.
Wydarzenie to jest świętem wszystkich ludzi związanych z pracą na roli. Jest okazją do obrzędowego zakończenia zbioru płodów ziemi, połączone z występami zespołów folklorystycznych, wspólnym biesiadowaniem i zabawą. To jedno z największych wydarzeń artystycznych w gminie.
Gospodarzami tegorocznych dożynek gminnych byli mieszkańcy Gołuchowa i Przekupowa. Obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO”. W ramach dożynek, odbywała się również Estrada Folkloru, podczas której zaprezentowały się zespoły ludowe kultywujące wielkopolski folklor.
Program Estrady obejmował:
• barwne widowisko muzyczne, taneczne i śpiewacze w wykonaniu zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski: Zespół Tańca Ludowego GŁOGOWIANIE z Głogowy, Zespół z Kociny, Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI z Korzeniewa, pow. Kaliski oraz Zespół Folklorystyczny i Kapela KALINA z Blizanowa.
• Warsztaty i Targi Sztuki Ludowej – nauka garncarstwa, plecionkarstwa i słomkarstwa, tworzenie ozdób z bibuły oraz rzeźbienie w drewnie,
• plenerową wystawę fotografii z archiwum CKiS w Kaliszu,
• zabawę przy muzyce ludowej
Organizatorem Estrady było Centrum Kultury i Sztuki z Kalisza.
Estrada Folkloru 2015 odbywała się w ramach projektu CKiS pn. „Przeszłość dla przyszłości. Dokumentacja i popularyzacja unikalnych zjawisk kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” ze środków Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków MKiDN.
W wieczornej części artystycznej Dożynek wystąpił zespół Jumbo Africa. Zorganizowano również zabawę taneczną. Tradycyjnie, częstowano również dożynkową grochówką. Na stoiskach promocyjnych prezentowano również lokalne produkty.
Szacuje się, że Dożynki w Gołuchowie odwiedziło ok. 2 tys. osób.

 

9. XVII Dni Ogrodnika, Targi Międzynarodowe – 12-13 września 2015 r.
Targi są imprezą wystawienniczą o charakterze promocyjno - konsultacyjnym przeznaczoną dla ogrodników uprawiających warzywa i rośliny ozdobne w gruncie i pod osłonami, plantatorów roślin jagodowych, sadowników, szkółkarzy, punktów zaopatrzenia ogrodniczego, doradców. Są to największe targi specjalistyczne - ogrodnicze w kraju. Podczas imprezy, na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich, odbywa się gala finałowa konkursu „WZOROWY OGRODNIK”.
Podczas Targów GCK ZAMEK prowadzi stoisko promocyjne. Zapewnia również pomoc organizacyjną podczas gali konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

10. Wystawa poplenerowa prac uczniów Licem Plastycznego im. T. Kulisiewicza w Kaliszu w gołuchowskim urzędzie.
21 października 2015 r. podczas wernisażu w Urzędzie Gminy w Gołuchowie została otwarta wystawa poplenerowa prac uczniów kaliskiego Liceum Plastycznego im. T. Kulisiewicza. Na spotkanie przybyli autorzy prac wraz z nauczycielami oraz rodzicami, uczniowie gimnazjum z Gołuchowa i Kościelnej Wsi, radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele OKL-u, Muzeum Narodowego w Poznaniu, oddział w Gołuchowie, Biblioteki Publicznej oraz mieszkańcy gminy. Wystawa zdobiła korytarze, klatkę schodową oraz salę sesyjną gołuchowskiego Urzędu Gminy do połowy stycznia 2016 r.

11. Święto Niepodległości – 11 listopada 2014 r.
97.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w Gołuchowie przy Pomniku Bojowników o Wolność i Demokrację. Uroczystości poprzedzono mszą św. w kościele parafialnym. Program słowno – muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Wójt Marek Zdunek, w przemówieniu mówił o idei patriotyzmu oraz o radości z niepodległości. W obecności pocztów sztandarowych ZKiBWP RP, jednostek OSP oraz szkół, wiązanki pod pomnikiem składali przedstawiciele organizacji i instytucji z terenu gminy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Kościelnej Wsi.

12. Promocja książki Stanisława Małyszko „Czechel, Czerminek, Kucharki, Szkudła”
W „Powozowni” Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, w dniu 3 grudnia, zorganizowane zostało spotkanie promujące najnowsza publikację opisującą dzieje kolejnych wsi wchodzących w skład gminy Gołuchów. Spotkanie promocyjne to finał wielomiesięcznej, intensywnej pracy autora książki oraz wielu innych osób, zaangażowanych w jej wydanie. Na wydarzenie przybyło ponad 150 osób. Samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i kultury, duchowieństwo, a przede wszystkim mieszkańcy tytułowych miejscowości. Gości powitał Wójt Marek Zdunek, postać autora książki przybliżyła Dyrektor GCK ZAMEK Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak, a o wartościach popularno – naukowych publikacji mówiła Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów Elżbieta Kłakulak. Sam autor, za pomocą prezentacji opowiadał zebranym o zamieszczonych w książce mapach, rysunkach, zdjęciach, również tych, które w publikacji nie udało się zamieścić.  Gratulacje i życzenia dla autora i organizatorów złożyli m.in. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Starosta Pleszewski Eugeniusz Małecki czy ks. Sławomir Kosiński – proboszcz parafii w Kucharkach. W akcencie artystycznym zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej w Kucharkach oraz Maria Skrzypniak – w utworze Ave Maria.
Organizatorami wydarzenia byli Samorząd Gminy Gołuchów, Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” oraz Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów.

13. X Gołuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy

W niedzielę, 13 grudnia 2015 r. po raz 10. zorganizowano w Gołuchowie Jarmark Bożonarodzeniowy. Hala Widowiskowo – Sportowa wypełniła się świątecznymi dekoracjami, dźwiękami i zapachami. Ponad 20 lokalnych wystawców prezentowało stroiki, kartki i inne gwiazdkowe akcesoria. W części artystycznej zaprezentowały się dzieci ze Studia Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej, dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Kuchar  oraz młodzież z gołuchowskiego chóru gimnazjalnego. Najmłodsi mieli okazję opowiedzieć Mikołajowi o swoich świątecznych marzeniach. Dorośli również  chętnie korzystali z tej możliwości. Ponadto można było skorzystać  z warsztatów decoupage, świątecznej pracowni artystycznej oraz własnoręcznie polukrować pierniki. Rozstrzygnięto również konkurs dla VI klas na wykonanie recyklingowej choinki. Wszyscy degustować mogli świąteczną zupę grzybową.

 

 

2014

1.       Misterium Męki Pańskiej w Tursku – 13 kwietnia 2014 r.

 Misterium pasyjne zatytułowane „Męka i Śmierć Pana Naszego Jezusa Chrystusa” to widowisko plenerowe ukazujące ewangeliczną historię ostatnich dni Jezusa Chrystusa. Odbyło się w Niedzielę Palmową na placu przykościelnym w Tursku.

 Widowisko, przygotowane przez CKiS w Kaliszu zrealizowano po raz pierwszy w 1998 r. Specyfiką kaliskiej prezentacji jest nadanie jej formy opowieści świadka jerozolimskich wydarzeń – apostoła Piotra. Niewątpliwym atutem Misterium jest fakt zgromadzenia dla jego realizacji kilkudziesięciu wykonawców – amatorów, którzy poświęcają swój prywatny czas na przygotowania i próby.

     

 2.       Święto Polskiej Niezapominajki – VII Gołuchowski Rajd Rowerowy – 18 maja 2014 r.

 Dzień Polskiej Niezapominajki – święto zainicjowane przez redaktora Andrzeja Zalewskiego – Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów -  można celebrować na wiele sposobów. W Gołuchowie na tę okoliczność organizowany jest Rajd Rowerowy. Trasa Rajdu, każdego roku inna, wiedzie rowerzystów przez urokliwe zakątki Gołuchowa i okolicznych miejscowości. Rajd zakończony jest wspólnym ogniskiem i biesiadowaniem w otoczeniu majowych plenerów.

 Tegoroczny Gołuchowski Rajd Rowerowy zorganizowany był pod hasłem „Rodzina na Rowery”. Była to nasza odpowiedź na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który przypominał o świętowaniu Międzynarodowego Dnia Rodzin, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym roku obchodzony jest po raz 20.

     

3.       Międzynarodowy Happening EURO-GOŁUCHÓW – 8 czerwca 2014r.

 Podczas tego wydarzenia świętowaliśmy, wspólnie z partnerami z gmin i miast partnerskich, Jubileusz 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Happening o charakterze europejskim oraz próba odpowiedzi na pytanie: „Jacy jesteśmy - 10 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej?”  towarzyszyła imprezie. W programach europejskich zaprezentowały się dzieci i młodzież ze wszystkich szkół z terenu gminy. W części artystycznej wystąpiłm.in. „Shanty Chor” z bliźniaczego Bad Zwischanahn. Podczas imprezy świętowaliśmy również Światowy Dzień Dziecka.

  

 4.       Koncert Festiwalu Akademia Gitary w Gołuchowie – 30 sierpnia 2014 r.

 Akademia Gitary to Festiwal, realizowany od 2008 r. który każdego roku w sierpniu i wrześniu dociera z 6 strunami do kilkudziesięciu miejsc Województwa Wielkopolskiego.

 Jest jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie, tworzącym dla miłośników muzyki gitarowej z kilkunastu krajów, niezwykły, twórczy klimat i miejsce, sprzyjające poszerzaniu horyzontów muzycznych. Zyskał już miano „najbardziej wielkopolskiego festiwalu”.

5.       Dożynki gminne – 31 sierpnia 2014 r.

 To wydarzenie, organizowane wspólnie z Gołuchowskim Ośrodkiem Turystyki i Sportu oraz Biblioteką Publiczną Gminy Gołuchów, jest świętem wszystkich ludzi związanych z pracą na roli. Jest okazją do obrzędowego zakończenia zbioru płodów ziemi, połączone z występami zespołów folklorystycznych, wspólnym biesiadowaniem i zabawą. To jedno z największych wydarzeń artystycznych w gminie.

6.       Narodowe Czytanie „TRYLOGII” H. Sienkiewicza – 6 września 2014 r.

 W Sali Gobelinowej Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie odbyła się trzecia edycja „Narodowego Czytania”. To akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 3 lata temu. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Podczas tegorocznego spotkania publicznie czytane były fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wybrane fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytali przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy i pracownicy lokalnych instytucji kultury, seniorzy oraz uczniowie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna w strojach z minionych epok, co pozwoliło słuchaczom przenieś się w odległe czasy pięknej historii naszego kraju.  

 W szczególny sposób swoją akceptację dla w/w inicjatywy wyrazili mieszkańcy ulicy Sienkiewicza w Gołuchowie. Zaakceptowali pomysł organizatorów wydarzenia i w dniu Narodowego Czytania, na furtkach i bramach swoich domów przywiesili biało-czerwone wstążki – symbol narodowego patriotyzmu, któremu tak wierny był Henryk Sienkiewicz w swojej twórczości.

 To wydarzeni zorganizowane zostało wspólnie z Biblioteką Publiczna Gminy Gołuchów.

7.       Święto Niepodległości – 11 listopada 2014 r.

8.       IX Gołuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 14 grudnia 2014 r.

 Gołuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy to namiastka jarmarków adwentowych odbywających się w krajach Europy zachodniej. Impreza ma wprowadzić odwiedzających w wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Ma również na celu promocję dziedzictwa kulinarnego, sztuki ludowej i rękodzieła, stąd m.in. ręcznie robione kartki świąteczne, stroiki, haftowane ozdoby choinkowe oraz świąteczne wypieki. Jarmarkowi towarzyszą koncerty kolęd i pastorałek, przedstawienia jasełkowe, warsztaty artystyczne i animacje dla dzieci oraz pokazy i degustacje kulinarne.

  

 Inne wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez GCK „ZAMEK”

 1. Spotkania kombatantów – 28.04.2014 r.
 2. Zlot Rolls&Royce&Bentley – 11.05.2014 r.
 3. VI Setka Cyklisty – to rajd rowerowy, podczas którego rowerzyści przemierzają 100 km wokół Kalisza organizowany jest przez Klub Turystyki Kolarskiej CYKLISTA – 2.08.2014 r.

     

 2013

 1. Organizacja obchodów 94 rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – 17 luty 2013 r.

 2. Organizacja VI Gołuchowskiego Rajdu Rowerowego -  Święto Polskiej Niezapominajki –– 4 maja 2013 r.

 3. Organizacja Ogólnopolskiej Akcja „Polska Biega – Gołuchów Biega” – 24 maja 2013 r.

 4. Organizacja Dożynek gminnych w Gołuchowie – 25 sierpnia 2013 r.

 5. Współorganizacja  XV Dni Ogrodnika, Targi międzynarodowe, 7-8.09.2013 r.

 6. Współorganizacja wydarzenia Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredro – 7 września 2013 r.

 7. Święto Niepodległości – 11 listopada 2011 r.

 8. Organizacja VIII Gołuchowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego – 15 grudnia 2013 r.

  

2012

 1. Współorganizacja otwarcia nowego obiektu sportowego w Gołuchowie w ramach programu „Moje boisko ORLIK” – 19.04.2012r.

 2. Organizacja  zebrania sprawozdawczego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP – 23.04.2012r

 3. V Gołuchowski Rajd Rowerowy  - Święto Polskiej Niezapominajki – 19.05.2012r.

 4.  Organizacja Akcji „Polska biega – Gołuchów biega” -  20.05.2012r.

 5. Współorganizacja Festivalu Chanterelle letnia edycja - 9-10.06.2012r

 6. Współorganizacja Mistrzostw Polski Drwali – 13-14.07.2012r.

 7. Organizacja Parady rowerów ulicami Gołuchowa –    14.08.2012r.

 8. Współorganizacja Gminnych  Dożynek – 26.08.2012r.

 9. Organizacja konferencji prasowej i promocji Questing’u - 28.08.2012r.

 10. Współorganizacja XIV Dni Ogrodnika, Targi międzynarodowe, 8-9.09.2012r.

 11. Współorganizacja promocji książki „Tursko i okolice” Stanisława Małyszko – 10.09.2012 r.

 12. Współorganizacja spotkania autorskiego z Jarosławem Kretem – 17.10.2012r.

 13. Współorganizacja  Uroczystości Święta Niepodległości – 11.11.2012 r.

 14.  Organizacja VI Gołuchowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego – 16.12.1012r.