Współpraca z gminami partnerskimi

Na polu współpracy partnerskiej gminy Gołuchów, w 2016 r. Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” zorganizowało następujące wydarzenia:

 

1. Jubileusz 15-lecia współpracy partnerskiej Gminy Gołuchów i Miasta Erkner, Erkner 3-5.06.2016 r.
W 2001 r. wójt gminy Gołuchów oraz burmistrz miasta Erkner podpisali umowę dotyczącą współpracy na zasadzie miast bliźniaczych. W roku 2016, przypadał jubileusz 15-lecia tych partnerskich kontaktów. W dniach 3-5 czerwca, delegacja oficjalna gminy Gołuchów oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO” reprezentowali gminę podczas obchodów jubileuszowych w Erkner.
Podczas uroczystości rocznicowej, Wójt Marek Zdunek oraz Burmistrz Jochen Kirsch dziękowali osobom współtworzącym partnerstwo na przestrzeni minionych lat. Wyrazili radość z faktu, że tak wiele instytucji i organizacji z Gołuchowa i Erkner podjęło współpracę i dziś prowadzi ją autonomicznie m.in. seniorzy, szkoły, sportowcy, stowarzyszenia, instytucje kultury.
Gołuchowska delegacja podarowała gospodarzom zegar. Spotkanie jubileuszowe ubogacił swoim występem Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO” oraz duet wokalno-instrumentalny z Erkner, który zaprezentował m.in. niemiecką wersję piosenki Marka Grechuty „ Dni, których nie znamy”.
W parku przy ratuszu posadzono drzewo – Dąb przyjaźni – podarowane przez delegację z Gołuchowa. W kościele katolickim odbyła się dwujęzyczna msza św. odprawiona przez ks. Sławomira Kosińskiego, proboszcza z Kucharek, zakończona odśpiewaniem przez „TURSKO” pieśni „Czarna Madonno”. W ratuszu otwarto wystawę zdjęć obrazujących współpracę partnerską Gołuchowa i Erkner. Podczas koncertu chórów w kościele „Genezareth – Kirche”, grupa „TURSKO” zaśpiewała 2 utwory: „Po górach, dolinach” oraz „Barkę”.
Oprócz okoliczności jubileuszowych, w mieście Erkner odbywało się Święto Regionu – Haimatfest, z paradą uliczną oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi, w których delegacja z Gołuchowa wzięła udział.
 
  
 
2. Wizyta delegacji oficjalnej z Bad Zwischenahn w Gołuchowie, 30.06-03.07.2016 r.
Delegacja z partnerskiego miasta Bad Zwischenahn spędziła w Gołuchowie kilka bardzo aktywnych dni. Wyjątkowe było samo powitanie delegacji. Burmistrz zaprzyjaźnionego miasta dr Arno Schiling  przyjechał bowiem do Gołuchowa na rowerze, pokonując trasę blisko 800 km w ciągu 7 dni.
Podczas wizyty goście zwiedzili Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, odbyli marsz Nordic Walking do głazu w lesie jedleckim, uczestniczyli w koncercie letnim zorganizowanym na powitanie lata na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, zwiedzili Kórnik i Poznań, wzięli również udział w Festynie Gołuchowskim. Należy dodać, że Burmistrz partnerskiego miasta, wracał do Bad Zwischenahn również na rowerze.
 
 
 
3. Jubileusz 15-lecia współpracy partnerskiej Gminy Gołuchów i Miasta Erkner, Gołuchów 2-4.09.2016 r.
W dniach 2-4 września 2016 r. wspólnie z delegacją z partnerskiego miasta Erkner, świętowaliśmy jubileusz 15-lecia współpracy partnerskiej Gołuchowa i Erkner. Z podberlińskiego miasta przyjechała do nas delegacja oficjalna oraz grupa piłkarzy. W piątek, hymnem Unii Europejskiej, rozpoczęto uroczystości jubileuszowe. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele wszystkich organizacji i instytucji z terenu gminy Gołuchów, które nawiązały współpracę ze swoimi odpowiednikami w Erkner tj. radni, dyrektorzy szkół, seniorzy, sportowcy, przedstawiciele organizacji społecznych, kościelnych, instytucji kultury. Gości powitał wójt Marek Zdunek.  Przewodniczący Rady Gminy Gołuchów Jan Sobczak oraz Przewodniczący Rady Miasta Erkner Lothar Eysser odczytali w języku polskim i niemieckim Umowę Partnerską, podpisaną w 2001 r. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Miasta Erkner Jochen Kirsch, Przewodniczący Rady Seniorów Miasta Erkner – Hans Hoffman, ks. Josef Rudolf – proboszcz parafii św. Bonifacego w Erkner,  Siegfried Unger – przewodniczący  Towarzystwa Pracy i Spraw Socjalnych,  Jürgen Catholy - Honorowy Przewodniczący klubu piłkarskiego Erkner 1920 e.V. oraz Mirosław Maruszwski – Prezes Stowarzyszenia Mieszkańcom Gminy Gołuchów. W części artystycznej zaprezentowali się: Julia Bijak – 12-letnia mieszkanka Kościelnej Wsi, Barbara Dymalska – laureatka Młodzieżowej Nagrody Artystycznej Erkner 2015 oraz gościnnie – akordeonista Tomasz Drabina.
W sobotę goście zwiedzili zamek, spacerowali po parku, uczestniczyli w finale Turnieju Nalewek Leśnych Gołuchów 2016, organizowanym rzez Ośrodek Kultury Leśnej. Popołudnie spędzili na obchodach jubileuszu 70-lecia LKS-u Gołuchów, gdzie mecz towarzyski rozegrali oldboye LKS-u Gołuchów i Fußballverein Erkner 1920 e.V. W niedzielę delegacja zwiedziła Szkołę Podstawową w Kucharkach. Wzięła również udział w dwujęzycznej mszy św. odprawionej w drewnianym kościele w Kucharkach.
 
  
 

4. Artykuł dot. osoby Hansa Hoffmana  - Przewodniczącego Rady Seniorów Miasta Erkner, autorstwa Patrycji Walerowicz-Wojtkowiak – Dyrektor GCK ZAMEK ukazał się w „Życiu Pleszewa” 16 sierpnia 2016 r.
W gminie partnerskiej znalazł swoich przodków
Pan Hans Hoffman jest mieszkańcem Erkner – niemieckiego, partnerskiego miasta gminy Gołuchów. Jest Przewodniczącym Rady Seniorów Miasta Erkner, był jednym z członków grupy, która w 2000 r. przybyła do Gołuchowa w celu nawiązania, innowacyjnej na tamte czasy, współpracy na zasadzie miast bliźniaczych.
Wielokrotnie był członkiem delegacji, która odwiedzała Gołuchów w ramach wymiany partnerskiej.  W ostatnich latach, swoją aktywność skupia na współpracy  seniorów Gołuchowa i Erkner.
Jednym z zagadnień, któremu Pan Hans poświęca się z wielką pasją jest poszukiwaniem korzeni rodzinnych. Okazało się, ku wielkiemu zaskoczeniu, że przodkowie Pana Hoffmana pochodzą z Czechla (gmina Gołuchów). Była to rodzina Gomulewskich. Prababka Pana Hoffmana, Katarzyna Czamańska (1834-1919) była córką Józefa Gomulewskiego, urodzonego w Czechlu w 1800 r. W liście do Wójta Gminy Gołuchów z dnia 1 lutego 2016 r. pisze: „Kiedy, jako osoba towarzysząca panu Achimowi Schulzowi (Burmistrz Miasta Erkner) w celu nawiązania współpracy partnerskiej Erkner i Gołuchowa w grudniu 2000 r. po raz pierwszy przybyłem do Gołuchowa, ani nie wiedziałem, ani się nie spodziewałem,  że właśnie tam w bezpośrednim sąsiedztwie trafię na polskie korzenie mojej rodziny, z których jestem dumny i za które jestem wdzięczny.”
Informacje o przodkach Pana Hoffmana znalazły się również na kartach książki „Czechel, Czerminek, Kucharki, Szkudłą – zarys dziejów” autorstwa Stanisława Małyszko, wydanej przez Samorząd Gminy Gołuchów w 2015 r. ( rozdział III Czechel,  s.38-39)
Irena Skowrońska, mieszkanka Gołuchowa, kierująca gminnym Kołem Seniorów, o Panu Hansie mówi następująco: „To człowiek prawy, bardzo życzliwy. Człowiek, który po prostu…kocha ludzi. Pochyli się nad każdym, będącym w potrzebie. To osoba z ogromną wiedzą z zakresu historii sztuki. Docenia, pochwala i jest bardzo wdzięczny za nasze wspólne inicjatywy na rzecz seniorów Gołuchowa i Erkner. Jego kultura osobista jest tak wysoka, że przebywanie w jego towarzystwie jest ogromną przyjemnością.”
W tym roku Gmina Gołuchów i Miasto Erkner świętują jubileusz 15-lecia współpracy partnerskiej. Osoba Pana Hansa Hoffmana zapisuje się w tych bilateralnych relacjach jako solidny fundament.
 
 
5. Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje Leśne IV” organizowany przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, 14-27 września 2016 r.
W dwutygodniowym Międzynarodowym Plenerze Artystycznym organizowanym cyklicznie przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie wzięły udział dwie artystki z partnerskiego miasta Erkner. Były to Charlotte Neyman i Beate Seeling, współpracujące ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuki z Erkner, które jest również organizatorem konkursu na Młodzieżową Nagrodę Artystyczną.
 
 
6. Wizyta turystów z Bad Zwischenahn w Gołuchowie, 29.09-02.10.2016 r.
We wrześniowo-październikowy weekend gościliśmy w naszej gminie 50-osobową grupę turystów z partnerskiego miasta Bad Zwischenahn. Tradycyjnie, powitanie odbyło w Sali Sesyjnej w Urzędzie Gminy w Gołuchowie. W kolejne dni goście zwiedzili Zamek Książąt Czartoryskich, spacerowali po parku, odwiedzili Pokazową Zagrodę Zwierząt. Degustowali polską kuchnię w gołuchowskich restauracjach. Zwiedzili gospodarstwo rolne w Kościelnej Wsi.  Jeden dzień spędzili we Wrocławiu.
Na pożegnanie, zorganizowaliśmy dla nich, w świetlicy wiejskiej w Szkudli, tzw. Polski Wieczór, z ludową muzyką Zespołu Pieśni i Tańca „TURSKO”, spotkaniem z mieszkańcami gminy oraz gołuchowskimi przysmakami kulinarnymi.
Mieszkańcy Bad Zwischnenahn bardzo serdecznie zapraszali do zwiedzania swojej pięknej miejscowości, słynącej z największych w Europie szkółek drzew ozdobnych.
 
 
 
7. V Forum Gospodarcze. Spotkanie polskich i angielskich przedsiębiorców w Gołuchowie, 7-10.10.2016 r.
8 października  2016 r. w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyło się polsko-angielskie Forum Gospodarcze. Samorząd Gminy Gołuchów i Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” po raz trzeci byli organizatorami wizyty przedsiębiorców z partnerskiego miasta Eastleigh. Przedsiębiorcy Ci, zrzeszeni w organizacji o nazwie Eastleigh Business Network (Sieć  Powiązań Biznesowych Miasta Eastleigh) http://eastleighbusinessnetwork.co.uk/, działają na polu współpracy pomiędzy sektorem gospodarczym a publicznym.
Gmina Gołuchów i Miasto Eastleigh współpracują na zasadzie miast bliźniaczych  od 2001 r. a działanie na rzecz rozwoju gospodarczego zostało wpisane w treść dokumentu zatytułowanego „Uznanie powiązań biznesowych”, podpisanego w 2002 roku, przez Wójta Gminy Gołuchów Marka Zdunka oraz ówczesnego Burmistrza Miasta Eastleigh Maureen Sollitt. 
Zapisano tam m.in.: „Poprzez wspólne dzielenie się biznesowymi ekspertyzami i budowanie powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami z Gołuchowa i Eastleigh, chcielibyśmy spróbować pomóc wzrostowi gospodarczemu i zrozumieniu.”
Wypełniając zapisy tego dokumentu, w 2012 r., z inicjatywy przedstawicieli firmy Mostlane LTD., zorganizowano w Gołuchowie pierwsze forum gospodarcze, na którym spotkali się przedsiębiorcy i zaprezentowali prowadzone przez siebie działalności biznesowe.  Podobne spotkanie, rok później zorganizowano w Easteigh a następne już naprzemiennie – w jednym roku w Gołuchowie, w kolejnym – w Eastleigh.
W składzie delegacji z Eastleigh znaleźli się:
Joe Line – Mostlane Shopfitting Ltd – właściciel firmy budowlanej, przewodniczący Eastleigh Business Network, Joanna Marcinkowska – Mostlane Shopfitting Ltd – firma budowlana, Nick Coleman – Adams & Co – transfer przedsiębiorstw, Daniel Cottrell – Quality Solicitors Knight Polson – dyrektor, szef wydziału cywilnego, Emily Yeardley – Quality Solicitors Knight Polson – współpracownik adwokata, specjalizacja: zatrudnienie, Chris Goodhead – Knight Goodhead Chartered Accountant – dyrektor, firma księgowa, Jean Roberts-Jones – One Community – niezależna organizacja charytatywna, Shawn Manley – Dons Doors – firma zajmująca się sprzedażą drzwi i bram garażowych, Mark Newman – Prosperity – doradca finansowy, Teresa Smith – Urząd Miasta Eastleigh –  zajmuje się współpracą między lokalnymi przedsiębiorstwami a urzędem miasta, Paul Ramshaw – Urząd Miasta Eastleigh – wydział od spraw planowania, rozbudowy, rozwijania firm, Wendy Martin – Peter Green –prezes jednej z największych w Anglii  firm, która zajmuje się sprzedażą mebli , Chris Huffam – Creative Images – promocyjne produkty i usługi dla firm, David Lakin – Ridge – inżynieria strukturalna, Hugh Edwards – Ridge – inżynieria strukturalna.
Polską strefę gospodarczą zlokalizowaną wokół gminy Gołuchów reprezentowali: 
Krzysztof Michalak – firma TEKNIA, Daniel Tylak – Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto Czysta Gmina” i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, Mirosław Maruszewski – Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów”, Joanna Marek – marketing sieciowy, firma Colway, Janusz Walendowski – Walendowscy s.c. – producent kotłów CO, Mariusz Hulak – piekarnia MAR-PIEK, Bartłomiej Raniś – firma AGRO-RAMI – sprzedaż maszyn rolniczych i części zamiennych, Józef Banasiak – firma BALUX s.c.- produkcja części do ciągników i maszyn rolniczych, Maciej Woźniak – Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze specjalizujące się w uprawie pomidora szklarniowego, Florian Pasternak - Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze specjalizujące się w uprawie pomidora szklarniowego.
Poza uczestnictwem w Forum, przedsiębiorcy zwiedzili zakład TEKNIA w Popówku, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Macieja Woźniaka w Kościelnej Wsi, Piekarnię MAR-PIEK Mariusza Hulaka w Gołuchowie. Oglądali Halę Sportową i przyległe do niej obiekty, zwiedzili Muzeum Leśnictwa – „Oficynę” i „Owczarnię” oraz Zamek Książąt Czartoryskich, degustowali sery LAZUR w Nowych Skalmierzycach. Zapoznali się również z działalnością Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Anglicy zdeklarowali się zorganizować w przyszłym roku podobne spotkanie biznesowe w Eastleigh, do udziału w którym zapraszają gołuchowskich przedsiębiorców.
 
  
 
8.Młodzieżowa Nagroda Artystyczna Erkner 2016, gala finałowa, Erkner, 5.11.2016 r.
To już piąty rok z rzędu gołuchowska młodzież znajduje się w gronie laureatów konkursu Młodzieżowa Nagroda Artystyczna Erkner 2016, organizowanego przez „Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki” z niemieckiego miasta partnerskiego. Konkurs realizowany jest w trzech kategoriach: literatura, plastyka i sztuki stosowane oraz muzyka. W tym roku, w kategorii muzycznej, nagrodę otrzymał Mateusz Wróblewski, beatboxer z Gołuchowa.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 158 młodych artystów. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 listopada w Ratuszu w Erkner,  wręczono nagrody i otwarto wystawę prac konkursowych. W akcencie muzycznym wystąpiło kilku laureatów, w tym Mateusz Wróblewski, który zachwycił publiczność zgromadzoną na gali.
W gronie laureatów, znaleźli się również uczniowie Liceum Plastycznego z Kalisza, którzy otrzymali główną nagrodę zbiorową. Szkołę reprezentowały dwie uczennice oraz ich nauczycielka – Pani Ewa Ratajczyk. Szkoła wysłała do oceny konkursowej kilkanaście prac malarskich. Warto nadmienić, że GCK ZAMEK współpracuje z Liceum Plastycznym i z Panią Ewą w realizacji wielu projektów artystycznych.
 
 
9. Wizyta Wójta oraz delegacji rolników w Chievres, 11-14.11.2016 r.
Sześcioosobowa delegacja z gminy Gołuchów wraz z wójtem Markiem Zdunkiem udała się do partnerskiego miasta Chievres w Belgii. Współpraca partnerska Głuchowa i Chievres od kilku lat skupia się na wymianie środowisk rolniczych, stąd też grupa rolników z Gołuchowa została zaproszona na targi promujące rasę krów Holstein w Ath. Delegacja ponadto zwiedziła kilka gospodarstw rolnych, stary młyn oraz farmę eksperymentalo-pedagogiczną.

 

2015
1. Wyjazd delegacji oficjalnej Gminy Gołuchów do Bad Zwischenahn 30.04.- 03.05.2015 r.

Podczas wizyty świętowano Jubileusz 10-lecia współpracy partnerskiej Gołuchowa i Bad Zwischenahn. Podczas spotkania, gmina Bad Zwischenahn świętowała właściwie podwójny jubileusz: polsko – niemiecki oraz  niemiecko – belgijski. Współpraca Bad Zwschenahn z belgijskim miastem Izegem trwa już 35 lat.
Oficjalną uroczystość jubileuszową zorganizowano w Alten Kurhaus  (Stary Dom Kuracjusza). Przemówienia Burmistrza Bad Zwischenahn – dr. Arno Schillinga, Burmistrza Izegem – Berta Maertensa oraz Wójta Gminy Gołuchów – Marka Zdunka, przeplatane były występami artystycznymi lokalnej młodzieży. W trzech językach: niemieckim, niderlandzkim oraz polskim, odczytano fragmenty „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry, mówiące o wadze poznawania się i przyjaźni. Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa prac przygotowanych przez dzieci z trzech partnerskich miast/gmin, prezentująca to, co jest ważne dla młodych mieszkańców danego samorządu, z czego są dumni, czym chcieliby się pochwalić. Prace obrazujące Gołuchów wykonali uczniowie gimnazjum z Kościelnej Wsi. Podczas jubileuszu promowano również polsko – niemiecki folder kulinarny pt. „Ta smakuje Gołuchów. Tak smakuje Bad Zwischneahn” – 10 przepisów kulinarnych na 10-lecie współpracy partnerskiej”. W wydawnictwie znalazło się 10 przepisów polskiej i 10 przepisów niemieckiej tradycyjnej kuchni, którymi podzieliły się Koła Gospodyń Wiejskich oraz sympatycy współpracy bliźniaczej Gołuchowa i Bad Zwischenahn.

  


2. Wizyta delegacji oficjalnej z Chievres (Belgia) w Gołuchowie 28-31.08.2015 r.
Gołuchów odwiedził nowy Burmistrz Bruno Lefebvre, jego zastępca Olivier Hartiel oraz radni i wieloletni sympatycy współpracy polsko-belgijskiej. Goście zwiedzili Gołuchów, wzięli udział w koncercie Akademii Gitary w Zamku Książąt Czartoryskich oraz w dożynkach gminnych.
3. Wyjazd delegacji oficjalnej gminy Gołuchów wraz z grupą przedsiębiorców do Eastleigh (Anglia) 8-11 października 2015 r.
Celem wizyty był udział w III Forum Gospodarczym Gołuchów-Eastleigh. W czasie wizyty wręczono Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów, przyznany przez Radę Gminy Gołuchów dla Pana Petera Wall’a – współtwórcę partnerstwa Gołuchowa i Eastleigh.
4. Wyjazd do Erkner (Niemcy) na galę wręczenia nagród w konkursie Młodzieżowa Nagroda Artystyczna Erkner 2015 – gala wręczenia nagród – 7.11.2015 r.
Już po raz czwarty, gołuchowska młodzież została zaproszona do udziału w konkursie i po raz czwarty znalazła się w grupie laureatów Młodzieżowej Nagrody Artystycznej – inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuki z Erkner (Kunstfreunde Erner e.V.). Podczas uroczystej gali w Ratuszu, pierwsza nagrodę w kategorii muzycznej odebrała: Paulina Kordylas z Gołuchowa, III nagrodę -  Barbara Dymalska z Kościelnej Wsi.
5. Wyjazd delegacji oficjalnej gminy Goluchów do Erkner (Niemcy) – 27-29.11.2015 r. Głównym punktem wizyty był udział w tzw. Święcie Świateł oraz rozpoczęciu jarmarku adwentowego. Podczas wizyty przedstawiciele gołuchowskich przedsiębiorców spotkali się z przedstawicielami Zrzeszenie Średnich Przedsiębiorstw z Erkner.

  

 

W ramach działania Gołuchowskiego centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie, realizowana jest współpraca z gminami partnerskimi Gołuchowa. Współpraca na zasadach miast bliźniaczych ma na celu szeroko rozumiana wymianę wiedzy i doświadczeń na różnych polach: społecznym, kulturalnym, gospodarczym, sportowym, edukacyjnym itd. Działania te realizowane są w imię integracji europejskiej.

Od momentu powstania GCK „ZAMEK” w Gołuchowie, zorganizowano następujące działania na w/w polu:

  


W roku 2014:

 • Wyjazd turystyczny mieszkańców gminy Gołuchów do Bad Zwischenahn, 1-4 maja 2014 r. Gołuchowianie zwiedzili m.in. Park Ogrodów, gdzie podziwiali kwitnące rododendrony, szkółki drzew ozdobnych tzw. Big Bonsai, odbyli rejs statkiem po jeziorze, zwiedzili skansen, klinikę, byli gośćmi w siedzibie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (DRLG).

 • Wizyta w Erkner na okoliczność zamknięcie wystawy (finisaż), 15-16.05.2014 r. Od lutego 2014 r. korytarze ratusza w Erkner zdobiły prace malarskie obrazujące atrakcje turystyczne Gołuchowa. Podczas finisażu, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Kunstfreunde Erkner e.V.” (Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki) w muzycznym akcencie zaprezentowała się Gołuchowianka – Paulina Kordylas.
 • Podczas czerwcowego weekendu (6-9 czerwca 2014 r.), gościliśmy w Gołuchowie aż trzy delegacje: dwie delegacje oficjalne z Erkner i Bad Zwischenahn oraz Chóru Shanty z Bad Zwischenahn. Okolicznością ku temu było świętowanie jubileuszu 10-lcia Polski w Unii Europejskiej.  Delegacje uczestniczyły m.in. w koncercie europejskim zorganizowanym w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie oraz w Happeningu EURO-GOŁUCHÓW na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu. Ponadto delegacja z Erkner spotkała się z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Chór Shanty natomiast koncertował podczas wydarzeń europejskich nad jeziorem.

  

 • Wyjazd delegacji z Gołuchowa do Chievres,  21-22.06.2014 r. Delegacja oficjalna oraz kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „TURSKO” świętowali w Belgii jubileusz 15-lecia współpracy partnerskiej. Niezapomnianym doświadczeniem było wspólne kibicowanie drużynie belgijskiej podczas jednego z meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

  

 • Wizyta grupy angielskich przedsiębiorców z miasta Eastleigh w Gołuchowie, 29.08. – 01.09.2014 r. Forum gospodarcze, debata, udział w dożynkach gminnych.

  

 • Wizyta turystów z Bad Zwichenahn w Gołuchowie, 18-21.09.2014 r. Po raz piąty, ponad 50-osobowa grupa mieszkańców Bad Zwischenahn przyjechała zwiedzić Gołuchów i okolice. Tym razem, oprócz zamku, Muzeum Leśnictwa, Pokazowej Zagrody Zwierząt, zwiedzili również Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

 • Wizyta delegacji z miasta Klastor pod Znievom na okoliczność jubileuszu 85-lecia OSP Jedlec 10-13 października 2014 r.
 • Młodzieżowa Nagroda Artystyczna Erkner 2014 – gala wręczenia nagród – 7.11.2014 r. Już po raz trzeci, gołuchowska młodzież została zaproszona do udziału w konkursie i po raz trzeci znalazła się w grupie laureatów Młodzieżowej Nagrody Artystycznej – inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuki z Erkner (Kunstfreunde Erner e.V.). Podczas uroczystej gali w Ratuszu, pierwsza nagrodę w kategorii muzycznej odebrało trio: Paulina Czarnecka, Tomasz Karoń, Marcel Kraszkiewicz. W kategorii: plastyka i sztuki stosowane – wyróżnienie otrzymała Ewa Matuszkiewicz.
 • Wyjazd delegacji do Bad Zwischenahn, 5-7.12.2014 r. Jarmark adwentowy w Bad Zwischenahn stał się okazją do zaprezentowania na nim produktów wytwarzanych przez gołuchowskie spółdzielnie socjalne (mydło oraz konfitury). Podczas wizyty podjęto rozmowy na temat współpracy szkół.


W roku 2013:

 1. Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia „Kunstfreunde Erkner e.V.” – Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki w Gołuchowie, ws. wystawy poplenerowej – 22.02.2013 r.
 2. Wyjazd delegacji z Gołuchowa do partnerskiego Bad Zwischenahn, rozmowy ws. współpracy szkół i wymiany młodzieży, 9-12.05.2013 r.
 3. Wizyta delegacji z Klastoru pod Znievom w Gołuchowie, świętowanie Jubileuszu 10-lecia współpracy partnerskiej 23-26.08.2013 r.
 4. Wizyta delegacji z Erkner w Gołuchowie, realizacja projektu pn. „Kompetencje obywatela UE. Forum obywatelskie przedstawicieli samorządów partnerskich Gołuchowa i Erkner 24-26.08.2013 r. Projekt dofinansowała FWPN
 5. Wizyta delegacji z belgijskiego Chievres w Gołuchowie podczas Dożynek gminnych – 23-27.08.2013 r.
 6. Wizyta w mieście Klastor pod Znievom, jubileusz 10-lecia współpracy, wręczenie tytułów Honorowy obywatel Gminy Gołuchów dla Vladimira Siana oraz Ivana Kristofa. dla  20-23.09.2013 r.
 7. Wyjazd delegacji z Gołuchowa do Erkner, rozmowy ws. współpracy pomiędzy sportowcami,  27-29.09.2013 r.
 8. Wyjazd grupy przedsiębiorców z Gołuchowa i okolic na forum gospodarcze do partnerskiego Eastleigh  w Anglii 10-13.10.2013 r.
 9. Koordynacja konkursu pod nazwą Młodzieżowa Nagroda Artystyczna, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki (Kunstfreunde Erknr e.V.)  z partnerskiego miasta Erkner. Wyjazd na galę finałową Młodzieżowej Nagrody Artystycznej do Erkner 8-9.11.2013 r. Z terenu Gminy Gołuchów laureatkami zostały: Maria Skrzypniak (II miejsce w kategorii muzyka) oraz Agata Kania (II miejsce w kategorii plastyka i sztuki stosowane).
 10. Wizyta delegacji z miasta Klastor pod Znievom na okoliczność Jarmarku Bożonarodzeniowego, przygotowanie przez Słowaków stoiska kulinarnego oraz degustacji kwaśnicy,  14-16.12.2013 r.

  

 W roku 2012:

 1. Organizacja pobytu w Gołuchowie delegacji oficjalnej z gminy partnerskiej z Bad Zwischenahn (Niemcy)  31 maja – 3 czerwca 2012
 2. Organizacja wyjazdu delegacji oficjalnej z Gołuchowa do gminy partnerskiej Erkner (Niemcy) 1-3 czerwca 2012 r.
 3. Organizacja pobytu grupy turystycznej z Bad Zwischenahn – 5-8 lipiec 2012r. 50-osobowa grupa zwiedziła Zamek oraz Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, pojechali również zwiedzić Wrocław. Pobyt zakończył się wieczorem folklorystycznym z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „TURSKO”.
 4. Organizacja w Urzędzie Gminy  wystawy prac artystów niemieckich z regionu Erkner. Prace (rysunki, pastele, fotografie) obrazujące Gołuchów i Erkner, powstały podczas plenerów malarskich zorganizowanych w Gołuchowie i Erkner przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki z Erkner (Kunstfreunde Erknr e.V.)
 5. Organizacja pobytu delegacji z Erkner podczas Dożynek gminnych w Gołuchowie  24-27.08.2012r. Delegacji oficjalnej przewodniczył Pan Lothar Eysser. W składzie delegacji znajdowali się również tancerze grupy „Rock’n Roll „The Challengers” z Erkner, którzy wystąpili podczas Dożynek.
 6. Koordynacja konkursu pod nazwą Młodzieżowa Nagroda Artystyczna, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki (Kunstfreunde Erknr e.V.)  z partnerskiego miasta Erkner. Młodzież z terenu Gminy Gołuchów dokonała 7 zgłoszeń. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach: sztuka plastyczna, muzyka i literatura. Laureatami z terenu naszej gminy zostali: Marcel Kraszkiewicz i Sara Jarczewska w kategorii muzyka – I miejsce, oraz Ewa Matuszkiewicz   w kategorii sztuka plastyczna II miejsce. Dla laureatów zorganizowano wyjazd do Erkner na galę finałową konkursu oraz wręczenie nagród (2-3.11.2012 r.)