Biblioteka - Aktualności

07 czerwca 2018 15:20 | Biblioteka - Aktualności

Spotkanie autorskie z Anną Jaklewicz

7 czerwca w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyło się spotkanie z Anną Jaklewicz – podróżniczką, archeologiem i fotografem, która relacje ze swoich podróży publikuje m.in w National Geographic TRAVELER. Anna Jaklewicz jest również autorką książki pt. „Indonezja. Po drugiej stronie raju”, w której odkrywa mniej znane oblicze tego kraju – zaskakujące, a czasem nawet mroczne. Podczas spotkania promującego książkę, w którym licznie uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy, można było się dowiedzieć, co to jest tzw. piąta płeć, obejrzeć zdjęcia i filmy przedstawiające rytualny taniec szamanów ze sztyletami oraz doroczne „święto pługa”, a także przyjrzeć się niezwykłym pogrzebom organizowanym u górali  z Celebesu nawet kilka lat po śmierci bliskich!

Autorka sama brała udział w szamańskich rytuałach, krwawych ceremoniach pogrzebowych, mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. W swojej książce, a także podczas spotkania autorskiego, Anna Jaklewicz próbowała pokazać nam prawdziwą Indonezję, przybliżyć jej zwyczaje i kulturę, unikając jednoznacznych ocen. „Inność” jest interesująca, nie trzeba się jej bać, wystarczy postarać się ją zrozumieć. „Jedność w różnorodności”, hasło narodowe Indonezyjczyków, powinno łączyć również inne narody.

Spotkanie z Anną Jaklewicz bardzo się słuchaczom podobało, została nagrodzona oklaskami aż dwukrotnie. Po spotkaniu można było osobiście porozmawiać z naszym gościem, kupić książkę i otrzymać autograf.
Spotkanie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu „Dalekie i bliskie podróże nie tylko po literaturze” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem projektu były: Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek”, Stowarzyszenie Senior XXI, Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu.

Zdjęcia:

Przeczytano: 603 razy.

Wydrukuj

Do góry