Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”

"Niedaleko od Pleszewa, leży wioska Tursko,
A w niej chłopcy i dziewczęta tańcujący dziarsko."


Tymi słowami pieśni wita każdorazowo zespół swoich wiernych sympatyków.

 

Wiejski Dom Kultury

Tursko 79

63-322 Gołuchów

tel. 062 7 418 101

tel. 062 7 615 276

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, wyrastający z rodzinnego Turska, związany z gminą Gołuchów i województwem wielkopolskim, kultywuje rdzenne tradycje ludowe sławiąc folklor naszej ziemi w całym kraju i poza jego granicami.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”  powstał w 1971 r. z inicjatywy Pani Seweryny Grabowskiej. Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil zespołu, opracowano nowy program. Pani Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie.

taniec_1.jpg [300x201]

Kopalnią wiedzy o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych był pan Jan Sobczak, tak jak Pani Seweryna Grabowska, rdzenny mieszkaniec Turska.  Urodzony w 1904 r. od najmłodszych lat grywał na zabawach i weselach wiejskich. Organista, skrzypek. Dzięki niemu, opracowane w pierwszym roku wytężonej pracy tańce, pieśni, przyśpiewki i obrzędy miały autentyczny lokalny rodowód.

Układy taneczne oraz obrazki obrzędowe takie jak: "Podkoziołek", "Dyngus", "Dożynki", „Darcie pierza” czy "Oczepiny" były wielokrotnie pokazywane na scenach całej Polski i w kilku krajach Europy.

Pierwszymi członkami kapeli byli: ówczesny kierownik zespołu, Seweryna Grabowska – skrzypce, Jan Sobczak – skrzypce, Stefan Szymoniak – akordeon, Stanisław Sołtysiak – klarnet i Władysław  Mądrzak – kontrabas.

W chwili powstania „Tursko” liczyło około 30 osób. Z każdym rokiem przybywało nowych członków. Pani seweryna Grabowska, w trosce o ciągłość zespołu, dużą wagę przykładała do pracy z dziećmi. Niemal od początku istnienia grupy równolegle tańczy i śpiewa zespół dziecięcy – tzw. „Małe Tursko”

W zakresie choreografii „Tursko” dużo zawdzięcza Wacławowi Wojciechowskiemu, poznańskiemu choreografowi zespołu „Cepelia”, który pracując z zespołem w latach 1972-1988 przyczynił się, dzięki swej ogromnej wiedzy i doświadczeniu, do opracowania wielu układów tanecznych.

Z Zespołem związany jest od samego początku istnienia Jerzy Kraszkiewicz. Początkowo tancerz, później pomocnik kierownika artystycznego, w 1997 roku przejmuje po Pani Grabowskiej funkcję kierownika Zespołu, którą pełni do dziś. Gra także w kapeli na dwustronnych basach kaliskich.

dsc03013.jpg [300x201]

W ciągu ponad 35 lat historii przez zespół przewinęły się setki tancerzy i muzyków. Obecnie zespół liczy blisko 50 osób. Kapelą w składzie: Jerzy Szkudlarski – klarnecista, Andrzej Wojcieszak – bębniarz, Janusz Kraszkiewicz – kontrabasista, Marian Ordziniak – klarnecista, Sebastian Ordziniak -  - skrzypek, Tomasz Karoń – trębacz, kieruje Robert Janowski – akordeonista. Nad choreografią zespołu czuwał Piotr Kulka.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków zespołu, od najmniejszych, kilkuletnich z „Małego Turska”, przez tańczącą i śpiewającą młodzież, po dojrzałych członków kapeli Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” nadal się rozwija i zjednuje coraz szersze grono sympatyków i miłośników folkloru.

 „Tursko” jako amatorski zespół folklorystyczny musiało wykazać się dużym entuzjazmem, uporem i samodyscypliną w budowaniu własnego poziomu artystycznego i wizerunku scenicznego.

 

Najważniejsze osiągnięcia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” :

1976

FESTIWAL KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. RZPiT „TURSKO” był laureatem jednej z głównych nagród.

 1977

PIERWSZY OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH PGR w Olsztynie. Po niezapomnianym występie Zespół uhonorowano nagrodą ze zajęcie pierwszego miejsca.

 1978

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ WSI w Przytocznej koło Gorzowa Wlkp. Trzecie miejsce – BRĄZOWY PŁUG.

 1980

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ WSI w Przytocznej koło Gorzowa Wlkp. Drugie miejsce – SREBRNY PŁUG.

 1988

TOURNE PO KRAJU KISŁAWODSKIM I STAWROPOLSKIM – Rosja.

dsc03070.jpg [300x201]dsc03077.jpg [300x201]

 

 

 

 

 

 

 

1989

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ZESPOŁÓW LUDOWYCH JINDRICHOV HRADEC. Czechy.

 1997

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ZESPOŁÓW TANECZNYCH w Bojanowie.

 2003

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY DANETZARE w Erfurcie. Niemcy.

 2004

Wyjazd Zespołu na Dni Kultury polskiej w powiecie Ammerland w mieście Westerstede – Niemcy

Zespół brał udział w „Spotkaniach z Europą” w Parku gołuchowskim.

Występ Zespołu podczas festynu z okazji wstąpienia do Unii Europejskiej.

Występ Zespołu  na „Przeglądzie Ludowych Zespołów Folklorystycznych” w Brzezinach

 2005

Występ zespołu na „Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Choczu.

Występy zespołu podczas Dni Kultury Polskiej w miejscowości Chievers.tursko6.jpg [300x225]

 2006

Zespół został odznaczony certyfikatem „Najlepszy w Polsce” przez fundację Hipolita Cegielskiego – Poznań

35- lecie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko.

 2007

Występ zespołu na „Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych”. – Kazimierz Dolny nad Wisłą

 2008

Występ kapeli na „Międzynarodowym Konkursie Organizacji i Kółek Rolniczych” – Warszawa Pałac Kultury – Sala Kongresowa 

Dni Kultury Polskiej w Gminie partnerskiej Bad Zwischenahn

 2009

Występ zespołu podczas Międzynarodowe Dni Folkloru w Gminie partnerskiej Chievres – Belgia

 2010

Wytęp zespołu w Bad Zwischenahn w Niemczech podczas Międzynarodowego Konkursu Zespołów Ludowych z Europy”.   

 Zespół koncertował także w innych europejskich krajach, wzbogacając swymi występami kalendarze lokalnych uroczystości we Francji, w Holandii, na Ukrainie, w Belgii i w Niemczech, rozsławiając gminę Gołuchów, województwo wielkopolskie oraz Polskę. W swojej ponad 35-letniej działalności Zespół przemierzył trasę od Kaukazu po kanał La Manche.