Urząd Gminy Gołuchów
https://goluchow.pl

18 października 2013 08:26

Z pomocą kasztanowcom

Blisko dwustu uczniów ze szkół współpracujących z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie przyjechało 17 października 2013 r. do parku-arboretum OKL, by wspólnymi siłami walczyć z owadem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Ten niewielki motyl sieje spustoszenie wśród kasztanowców Europy. W ciągu roku pojawiają sie trzy pokolenia tego owada. Z jaj złożonych przez dorosłego osobnika rozwijają się gąsienice, żerujące na liściach.

Szrotówka kasztanowcowiaczka zaobserwowano po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego stulecia na terenie dzisiejszej Macedonii. W kolejnych latach z Bałkanów sukcesywnie wędrował w kierunku północnej Europy. W Polsce odnotowano go po raz pierwszy w 1998 r. Efekty żerowania gąsienic to brązowienie i przedwczesne opadanie liści, które powoduje wymuszony spoczynek kasztanowca i jesienią – nawet w październiku – na drzewie ponownie pojawiają się liście i kwiatostany Zakłócenie rytmu rozwojowego sprawia, że drzewo nie wchodzi w normalny stan spoczynku zimowego i jest narażone na przemarzanie. Niszczenie poczwarek zimujących w liściach jest najlepszą metodą ograniczania populacji szrotówka, a tym samym pomocy kasztanowcom.
         Do akcji zgrabiania liści w gołuchowskim parku przystąpili uczniowie z Gimnazjum w Gołuchowie, Gimnazjów nr 2, 3 i 4 w Kaliszu oraz Gimnazjum w Kościelnej Wsi. Grabienie rozpoczęło się przed południem, w pięciu wyznaczonych miejscach. W podziękowaniu za pracę uczniowie zwiedzili wystawy w Muzeum Leśnictwa i otrzymali słodki poczęstunek. Miłą pamiątką z akcji będą z pewnością kasztany, które niektórzy uczniowie zabrali ze sobą do domu.

Źródło:Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

 

Zdjęcia: