Wiadomości

01 lipca 2009 10:09 | Wiadomości

EUROPEJSKI GOŁUCHÓW

327_m.jpg328_m.jpg

Znamiona integracji europejskiej miały spotkania przedstawicieli partnerskich gmin Gołuchowa: słowackiego Klastoru pod Znievom i niemieckiego Erkner, realizowane w ramach projektu: "Międzynarodowe Młodzieżowe Forum o Unii Europejskiej. Jubileusz 5-lecia współpracy Gminy Gołuchów i Miasta Klástor pod Znievom."
W Szkole Podstawowej w Kucharkach odczytem historycznym oraz prezentacją pt. "Droga do wolności zaczęła się w Polsce" upamiętniono rocznicę Polskiej Solidarności. Ponadto dzieci i młodzież przy piosence Jacka Kaczmarskiego "Mury" symbolicznie rozebrały mur dzielący dwa światy, świętując rocznicę upadku Muru Berlińskiego. Podpisano również umowę partnerską pomiędzy Szkołą Podstawową w Kucharkach i Regine Hildebrandt - Schule Fürstenwald Erkner.
W Gimnazjum w Gołuchowie Klub Europejczyka, świętując Dzień Europy i 5-lecie przystąpienia Polski do UE zorganizował prezentację wszystkich europejskich krajów.
W duchu europejskiej rywalizacji sportowej rozegrano Międzynarodowy Halowy Turniej Piłki Nożnej z udziałem delegacji oficjalnych partnerskich miast i gmin.
Zainteresowaniem ekologów cieszyła się Międzynarodowa Młodzieżowa Sesja Naukowa dotycząca zmian klimatycznych i możliwości wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w indywidualnych gospodarstwach domowych. Prezentację młodzieży oraz odczyt wykładowcy PWSZ-u o alternatywnych źródłach energii zakończono akcją sadzenia drzew i powstania Alei Współpracy Europejskich Miast i Gmin.
Szczególny wymiar miało świętowanie 5-lecia współpracy Gminy Gołuchów i Miasta Klastor pod Znievom. Hymn UE, przemówienia, podziękowania oraz quiz wiedzy pt. "Co wiemy o sobie po 5-latach współpracy" - to elementy wspólnego świętowania zakończone koncertem jubileuszowym połączonym z recytacją międzynarodowej poezji w gołuchowskim zamku.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, Programu Europa dla Obywateli.

Zdjęcia:

Przeczytano: 2659 razy.

Wydrukuj

Do góry