Wiadomości

18 sierpnia 2015 22:11 | Wiadomości

Ścieżka geocachingowa w Gołuchowie – propozycja na wakacje i nie tylko

Ścieżka nosi nazwę „Dolina rzeki Ciemnej" i możemy ją przebyć w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Przed wyruszeniem w trasę musimy zaopatrzyć się w odbiornik GPS lub smartfon z aplikacją, która wyświetla pozycję GPS i nawiguje do wskazanych współrzędnych, które w zabawie odgrywają niebagatelną rolę.

Geocaching jest grą terenową, polegającą na poszukiwaniu ukrytego „skarbu”. Jest nim skrzynia zawierająca drobne przedmioty i dziennik, w którym można dzielić się wrażeniami z trasy. Aby do niej dotrzeć konieczne jest trzymanie się wskazówek ukrytych w terenie i wykonywanie zadań, które przybliżają uczestnika zabawy do celu. Zaliczenie ścieżki i otwarcie skrzyni, „odkrywcy” rejestrują w Internecie, w specjalnym serwisie geocaching.pl.

Gra ma wiele odmian. Od poszukiwania konkretnej skrytki jedynie na podstawie współrzędnych (tradycyjna), aż po wieloetapowe trasy zawierające liczne zadania i łamigłówki umieszczone w punktach pośrednich (waypoint-ach) prowadzących do finałowej skrzyni ze skarbem. Z tą drugą wersją mamy do czynienia w Gołuchowie. Ścieżka w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej jest kilkunastoetapowa i rozpoczyna się przy rzeźbie Światowida. Poszczególne punkty trasy gracze odnajdują za pomocą GPS. Po dotarciu do wyznaczonych miejsc odczytują wierszowane wskazówki, znajdują zdjęcia oraz zadania lub ciekawostki na temat historii parku, roślin i zwierząt leśnych. Wyniki niektórych zadań zawierają części kodu potrzebnego do otwarcia kłódki umieszczonej przy finałowej skrzyni, inne pozwalają ustalić współrzędne. Są też punkty zawierające sylaby do skompletowania hasła, którego wyjaśnienie znajduje się w poszukiwanej skrzyni.

Uczestnicy zabawy w odnalezionej skrytce zastaną drobne gadżety. Mile widziane jest dokonanie wymiany i pozostawienie swojego upominku dla kolejnego gracza. Pamiętajmy, by nie zdradzać miejsca skrytki innym osobom.

Czas przejścia trasy wynosi około 2,5 godziny. Skrzynia ukryta jest w okolicy startu wędrówki, wiec nie trzeba martwić się powrotem. Planując wyprawę letnią porą warto pamiętać o zabraniu napoju, środka odstraszającego komary i kleszcze oraz właściwego obuwia.

Bazę skrytek znajdziemy w serwisach geocaching-owych. Oprócz współrzędnych podane są tam: stopień trudności, ewentualne zagrożenia oraz informacje potrzebne, by dobrze przygotować się do poszukiwań. W opisie umieszczone są także ciekawostki i informacje na temat poszczególnych miejsc. Rozpoczynając zabawę, warto założyć bezpłatne konto w jednym z serwisów. Ułatwi to dzielenie się wrażeniami i uwagami na forum, a także kontakt z opiekunem ścieżki. Niektóre serwisy oferują także przydatne aplikacje na smartfony.

Zapraszamy do Ośrodka Kultury Leśnej i życzymy miłej zabawy!

 

 Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Przeczytano: 2115 razy.

Wydrukuj

Do góry