Biblioteka - Aktualności

14 marca 2016 15:45 | Biblioteka - Aktualności

Jak wygląda Wielkanoc w Szwecji? – tradycje i obrzędy Szwecji i Polski w oparciu o książkę „Dzieci z Bullerbyn” – zajęcia edukacyjne w Kościelnej Wsi

Dnia 11 marca Filia Biblioteczna w Kościelnej Wsi gościła uczniów klasy II b. Przewodnim tematem spotkania z drugoklasistami była zbliżająca się Wielkanoc. W oparciu o lekturę „Dzieci z Bullerbyn” omawiane były zwyczaje i obrzędy wielkanocne Szwecji w zestawieniu z tymi panującymi w naszym kraju.
Dzieci dowiedziały się, że pomimo, iż Szwecja to kraj świecki – Wielkanoc jest tam wyjątkowo kolorowa i radosna. Znakiem zbliżających się świąt są wielobarwne bukiety gałązek z piórkami będące symbolem wielkanocnej palmy oraz kolorowo malowane jaja. Dzieci otrzymują kosze słodyczy – jeśli zgodnie ze starą tradycją sięgającą czasów kiedy w Szwecji panowała straszna bieda, zapukają do drzwi sąsiadów w przebraniu czarownicy. W dawnych czasach przebieranie się dzieci w te zabawne stroje oraz odwiedzanie sąsiadów było sposobem na zdobycie słodkich rarytasów. Aby nawiązać do tego zwyczaju drugoklasiści przybyli na biblioteczne zajęcia przebrani właśnie za czarownice.
Podczas spotkania mówiono także o tradycji Wielkiego (Długiego) Piątku w Szwecji oraz Święcie Wielkanocnym spędzanym, podobnie jak w Polsce, razem z rodziną przy świątecznym stole – na którym królują jaja – przyrządzane na różne sposoby, a także typowe szwedzkie potrawy m.in. jagnięcina.
Na zakończenie spotkania uczniowie ozdabiali jajka wielkanocne metodą decoupage oraz włóczką.

Zdjęcia:

Przeczytano: 1846 razy.

Wydrukuj

Do góry