Chievres - Belgia

Chievres (Belgia) To miasto w regionie Hainaut, zamieszkiwane przez ponad 6 tyś. mieszkańców. Powierzchnia miasta to 46,91 km2. Najpiękniejsze zabytki Chievres to Zamek rodziny hrabiowskiej z Egmont, gdzie obecnie znajduje się ratusz miejski; wieża w Gavre, gotycki kościół św. Marcina oraz kaplica św. Jana w Ladrerie.

 

CHARAKTERYSTYKA WSPÓŁPRACY - CHIEVRES

 • 20-23 sierpnia 1999 r. Wizyta delegacji z miasta Chievres w Gołuchowie. Podpisanie umowy o współpracy gmin: Gołuchów i Chievres.

 • 5-8 marca 2000 r. Wyjazd do Chievres. Ratyfikowanie umowy o współpracy.

 • 25-30 marca 2001 r. Pobyt uczniów ze szkół podstawowych gminy Gołuchów w Chievres.

 • 31 maja - 3 czerwca 2001 r. Udział belgijskiej drużyny piłkarskiej w II Międzynarodowym Turnieju piłki Nożnej Chłopów. Posadzenie dębów przyjaźni gmin Gołuchów i Chievres.

 • 28 czerwca – 1 lipca 2002 r. Wizyta Orkiestry Dętej „Fanfary Królewskie Miasta Chievres” w Gołuchowie. Koncert Orkiestry podczas Festynu Nocy Świętojańskiej w Gołuchowie.

 • 19-22 lipca 2002 r. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” z wizytą w Chievres.

 • 29 maja – 1 czerwca 2003 r. III Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Gołuchowie z udziałem belgijskich sportowców. Przyznanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Gołuchów” dla burmistrza Jean Pierre Dauby, inicjatora współpracy.

 • 15-19 sierpnia 2003 r. Wizyta Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Kościelnej Wsi w Chievres. Udział Orkiestry w uroczystościach jubileuszu 180-lecia Orkiestry „Fanfary Królewskie Miasta Chievres”.

 • 27-30 maja 2004 r. Festyn z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej z udziałem delegacji z partnerskiego miasta Chievres.

 • 19-23 sierpień 2004 r. Udział drużyny LKS Gołuchów w Turnieju Piłki Nożnej w Chievres.

 • 1-5 kwietnia 2005 r. Turniej Piłki Nożnej w Chievres z udziałem drużyny LKS Gołuchów.

 • 2-5 czerwca 2005 r. IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Gołuchowie.

 • 22-25 lipca 2005 r. Wyjazd rolników oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” do Belgii.

 • 25-29 kwietnia 2006 r. Wizyta belgijskich studentów Akademii Rolniczej w Gołuchowie.

 • 22-26 maja 2006 r. Obchody 10-lecia współpracy gminy Gołuchów i miasta Chievres. Wizyta delegacji oficjalnej oraz uczniów szkół podstawowych gminy Gołuchów w Chievres.

 • 31 maja - 3 czerwca 2007 r. Festiwal Kultury Europejskiej – obchody 10-lecia współpracy gmin. Koncert orkiestry akordeonowej z miasta Chievres.

 • 29-31 sierpnia 2008 r. Udział orkiestry akordeonowej z Chievres w dożynkach gminnych

 • 17 – 20 lipiec 2009 r. – Wyjazd Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” na Dni Kultury Polskiej w Belgii.

 • 11-14 wrzesień 2009 r. – wizyta delegacji z Chievres podczas Krajowych Dni Ogrodnika w Gołuchowie. Zwiedzanie targów, udział w gali finałowej III edycji konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

 • 03-07 lipiec 2010 r. – Wyjazd delegacji do Chievres. Przejazd 97 etapu Tour de France, Zwiedzanie miasta Liege (rozświetlone miasto), oraz dworca TGV ( katedry szklanej i metalowej zaprojektowanej przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava).

 • 26-29 sierpnia 2011 r. – jedenastoosobowa delegacja z partnerskiego Miasta Chievres gościła w Gołuchowie na okoliczność Dożynek Powiatowych.

 • 27-30 lipca 2012 r. – grupa samorządowców oraz rolników wyjechała do Chievres na zaproszenie tamtejszego samorządu. Okolicznością były odbywające się w Libramont – targi rolnicze i targi leśne – największe rolnicze targi w Europie.

 • 23-26 sierpnia 2013 r.-  Wizyta delegacji z belgijskiego Chievres w Gołuchowie. W tym samym czasie, w Gołuchowie gościły również delegacje z Erkner oraz z Miasta Kláštor pod Znievom.

 • 21-22 czerwca 2014 r. - Wyjazd delegacji z Gołuchowa do Chievres. Gmin Gołuchów reprezentowała dodatkowo Kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „TURSKO”. Świętowano tam m.in. jubileusz 15-lecia współpracy Gołuchowa i Chievres.

  

 •  28-31 sierpnia 2015 r. - Wizyta delegacji oficjalnej z Chievres w Gołuchowie. Gołuchów odwiedził nowy Burmistrz Bruno Lefebvre, jego zastępca Olivier Hartiel oraz radni i wieloletni sympatycy współpracy polsko-belgijskiej. Goście zwiedzili Gołuchów, wzięli udział w koncercie Akademii Gitary w Zamku Książąt Czartoryskich oraz w dożynkach gminnych.

 • 11-14 listopada 2016 r. Wizyta Wójta oraz delegacji rolników w Chievres.Sześcioosobowa delegacja z gminy Gołuchów wraz z wójtem Markiem Zdunkiem udała się do partnerskiego miasta Chievres w Belgii. Współpraca partnerska Głuchowa i Chievres od kilku lat skupia się na wymianie środowisk rolniczych, stąd też grupa rolników z Gołuchowa została zaproszona na targi promujące rasę krów Holstein w Ath. Delegacja ponadto zwiedziła kilka gospodarstw rolnych, stary młyn oraz farmę eksperymentalo-pedagogiczną.


 

10-12 czerwca 2017 r. – wizyta delegacji z Chievres w Gołuchowie

 

Wizyta 4-osobowej delegacji z Chievres oscylowała wokół tematów związanych z rolnictwem. Partnerskie miasto Chievres reprezentowali bowiem producenci trzody chlewnej, bydła oraz ogrodnicy. Gołuchów odwiedzili: małżeństwo Luc i Lise Delcroix oraz Simon i Alexandre Jean. Gości powitaliśmy w Urzędzie Gminy w Gołuchowie. Następnie zaprezentowano im gospodarstwa rolne:  specjalizujące się w hodowli indyków w Czechlu, w uprawie pomidorów szklarniowych w Kościelnej Wsi i Kucharach, w hodowli krów mlecznych w Jedlcu oraz kolejne ze specjalizacją w hodowli trzody chlewnej, również w Jedlcu. Głównym punktem wizyty był udział w Marszewskich Dniach Pola, Letnich Targach Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ i XXIX Regionalnej Wystawie Koni Hodowlanych. Gościom pokazaliśmy również zakątki gminy Gołuchów : zamek, park w Gołuchowie oraz najstarszy kościół w gminie, znajdujący się w Kościelnej Wsi.

    

Wizyta belgijskich rolników była okazją do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy rolnikami.

 

 

 

17-20 maja 2019 r. wizyta delegacji gminy Gołuchów w Chievres (Belgia) na okoliczność średniowiecznego święta miasta.

 

Na zaproszenie nowo wybranego Burmistrza Chievres, Demarez’a Claude’a, oraz radnej miasta do spraw związanych ze współpracą partnerską – Laurence Feron, delegacja z gminy Gołuchów odwiedziła partnerskie miasto Chievres. Pan Demarez Claude od wielu lat był radnym miasta Chievres. Podejmował również delegację z Gołuchowa podczas pierwszej wizyty samorządowców w belgijskim mieście w 1996 r. Pani Laurence Feron z kolei to córka wieloletniego burmistrza miasta Chievres – Andre Feron’a, która kontynuuje działalność na rzecz rozwoju współpracy polsko-belgijskiej.

 

Głównym punktem programu wizyty był udział w średniowiecznym święcie miasta, które współorganizowane było przez różne środowiska kulturalno-artystyczne Chievres. Delegacja uczestniczyła również w koncercie harfowym w kościele Saint Martin w Chievres oraz zwiedziła muzeum – szpital Notre Dame a la Rose w Lessines.
Chievres – Belgia

 

List intencyjny podpisany w Gołuchowie, dnia 14 czerwca 1998 roku przez Pana Wójta Marka Zdunka oraz Burmistrza Miasta Chievres J. P. Douby.

 

My niżej podpisani,

 

niniejszym pismem deklarujemy wzajemną chęć poznania w bieżącym roku 1998, wszelkich możliwych form współpracy pomiędzy naszymi gminami – celem wzajemnego wzbogacenia ich mieszkańców – poprzez nawiązanie kontaktów w dziedzinie gospodarczej, społecznej, kulturalnej i politycznej.

 

Aby cel ten zrealizować strony uzgodniły, że w sierpniu bieżącego roku do Gołuchowa przyjedzie delegacja gminy Chievres, w celu podpisania umowy partnerstwa.

Podpisanie umowy w Chievres nastąpi w ramach odwrotnego wyjazdu delegacji gminy Gołuchów, najpóźniej w 1999 roku.

 

Umowa partnerstwa, podpisana w Gołuchowie dnia 21 sierpnia 1999 r. Przez Wójta Gminy Gołuchów Marka Zdunka i Burmistrza Miasta Chievres Andre Ferona

 

Umowa partnerstwa

 

My niżej podpisani,

 

Burmistrz Gminy Chievres Wójt Gminy Gołuchów

w Belgii w Polsce

 

demokratycznie wybrani przez naszych Obywateli,

- chcąc wyjść naprzeciw pragnieniom i oczekiwaniom mieszkańców naszych miast;

- będąc przekonani, iż współczesna cywilizacja odnajduje swe wartości w osiągnięciach dawnych wspólnot, a wolność zapisała się przede wszystkim w ich dotychczasowych dokonaniach;

- wyznając zasadę, że historia winna zapisywać swe karty dalej, w coraz szerszym świecie, który nie będzie w pełni ludzki, dopóki każdy człowiek nie będzie żył wolny w wolnym społeczeństwie;

 

uroczyście zobowiązujemy się do:

- utrzymywania stałych kontaktów;

- wspierania współpracy we wszystkich dziedzinach życia, w celu osiągnięcia pełniejszego porozumienia i wspólnego istnienia w braterskiej Europie;

- dołożenia wszelkich starań i udzielenia możliwej pomocy w osiągnięciu wspólnego celu, jakim jest pokój i pomyślność człowieka.

 

Umowa Partnerstwa, została ratyfikowana w Chievres dnia 6 marca 2000 r. przez Wójta Gminy Gołuchów Marka Zdunka i Burmistrza Miasta Chievres Andre Ferona