Atrakcje

Natura: Zwierzęta

Pokazowa zagroda zwierząt

wielkopolskie, pow. pleszewski, gm. Gołuchów, Gołuchów, Kubaszewskiego

Żubry. Żubr jest największym ssakiem lądowym Europy. W Polsce żyje w stadach na wolności oraz w hodowlach zamkniętych. Jest objęty ochroną gatunkową. Żubry do Gołuchowa przywieziono w 1977 r. Gołuchowskie stado zapoczątkowały: byk Plantor i krowa Polira z Ośrodka Hodowli Żubra w Smardzewicach oraz krowy Ponta i Polana z Ośrodka Hodowli Żubra w Pszczynie. Ogółem w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt do końca 2009 roku hodowano 88 żubrów, z tego 76 osobników urodzonych w Gołuchowie. Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok.

 

 

Dziki. Są mieszkańcami gołuchowskiej Zagrody od 2004 r. Sprowadzono je ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

Dzik zasiedla wszystkie typy lasu. Jest wszystkożerny. Do jego przysmaków należą żołędzie oraz rośliny uprawne takie jak ziemniaki i kukurydza. Dorosły osobnik osiąga 80 cm wysokości i długość ciała 150 cm. Jest gatunkiem łownym.

 

Koniki polskie. Z Roztoczańskiego Parku Narodowego, w 2004 r. sprowadzono koniki polskie. Koniki polskie pochodzą od tarpanów leśnych, niewielkich ssaków z rodziny koniowatych, maści myszatej z ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu, czarnym ogonem i czarną grzywą. Spokojne i łagodne koniki polskie są gatunkiem o małych wymaganiach hodowlanych.

 

Daniele. Pierwsze osobniki sprowadzono do Gołuchowa w 1997 r. Wówczas były to białe daniele z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, aktualnie w zagrodzie podziwiać można daniele o typowym leśnym ubarwieniu, przekazane z Nadleśnictwa Podanin. Daniel został sprowadzony do Polski w XVII wieku. Obecnie występuje niemal w całym kraju. Jest gatunkiem łownym. Porusza się w charakterystyczny sposób: galopując, skacze, odbijając się jednocześnie czterema nogami.