Wiadomości

27 kwietnia 2017 11:16 | Wiadomości

Dzień Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

W kierunku natury zmierzali uczestnicy obchodów Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej. Przyjechali do Gołuchowa, aby pokazać swoje proekologiczne zaangażowanie. Życiową drogę w zgodzie z naturą i dla natury na co dzień pokonują koncertowo. Udowodnili to nie tylko śpiewem i euforycznym skandowaniem haseł, ale też aktywnością na rzecz ochrony środowiska.
Podczas szesnastej edycji Dnia Ziemi goście obejrzeli m.in. spektakl „Przestroga żubra", wysłuchali piosenek o naszej planecie, a także wygłoszonej przez leśnika prelekcji o żubrach, Nie zabrakło quizu o żubrze, happeningu z udziałem przebranych za żubry dzieci oraz wspólnego zdjęcia uczestników Dnia Ziemi, którzy ustawili się na polanie parkowej w kształcie logo Ośrodka Kultury Leśnej – uskrzydlonego żubra.
 Wielokrotne podkreślanie obecności w naszym środowisku tego gatunku nie było przypadkowe, bowiem w kwietniu mija 40 lat od kiedy pierwsze żubry przyjechały do Gołuchowa i zapoczątkowały hodowlę w Ośrodku Kultury Leśnej. Na tę okoliczność Ośrodek zaprosił uczniów placówek gimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie na projekt zakładki promującej 40 lat żubrów w Gołuchowie. Podczas obchodów Dnia Ziemi laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.
Upominki trafiły też do najlepszych drużyn uczestniczących w rajdzie „Pod drzewami". W parku-arboretum, w dwóch kategoriach wiekowych rywalizowali uczniowie gimnazjów i podstawówek, dla których organizatorzy rajdu: Gimnazjum nr 2 i  III LO w Kaliszu, przygotowały zestawy pytań i zadań ekologicznych.
Całoroczną działalność na rzecz ochrony przyrody nagrodzono odznaką „Honorowy Opiekun Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa". Wręczono ją uroczyście 25 uczniom z czterech placówek szkolnych. Ponadto, najlepsze szkoły
i uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Był to kulminacyjny punkt Dnia Ziemi.
Podczas obchodów rozstrzygnięto też kolejną edycję ekokonkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Kaliszu. Wielkich emocji dostarczyły losowania: nagrody głównej w quizie o żubrze w postaci wyjazdu do Brukseli ufundowanego przez Posła do Parlamentu Europejskiego, Andrzeja Grzyba; a także roweru  turystycznego ufundowanego przez  Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eco z Kalisza.
Pamiątką na długie lata po tym wyjątkowym dniu będzie posadzona przez licealistów lipa drobnolistna, symbol odnowienia uczniowskiego patronatu nad parkiem-arboretum, a zarazem dobrej energii.
Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali: Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza oraz Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski. Imprezę zorganizowali Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Muzeum Zamku w Gołuchowie oraz Gimnazjum nr 2
w Kaliszu.
Wsparcie organizacji tego wydarzenia zapewnili: Polski Związek Łowiecki, salon komputerowy ENTER, Bank Zachodni WBK. S.A, oddział w Kaliszu; Kaliskie Przedsiębiorstwo Transportowe; Kawiarnia „Muzealna" oraz wymienieni w powyższym tekście darczyńcy.
Wszystkim sponsorom oraz patronom medialnym: redakcjom „Ziemi Kaliskiej"
i „Ziemi Pleszewskiej", Radiu „Centrum", Telewizji Interaktywnej a-Mmazing, portalom Fakty Kaliskie oraz Calisia.pl serdecznie dziękujemy.
Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej

Zdjęcia:

Przeczytano: 1623 razy.

Wydrukuj

Do góry