Wiadomości

29 maja 2013 08:36 | Wiadomości

Gołuchowski quest „Wędrówki dendrologiczne"

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu to jedna z wielu propozycji, jakie w czasie późnowiosennego i letniego wypoczynku oferuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wielkopolski zakątek, otoczony mecenatem Lasów Państwowych, gwarantuje relaks w najlepszym wydaniu połączony ze zdobywaniem wiedzy o lesie. Muzeum Leśnictwa, Pokazową Zagrodę Zwierząt oraz zabytkowy park rocznie zwiedzają tysiące turystów. Z myślą o nich do oferty edukacyjnej włączane są coraz to nowe propozycje. W maju tego roku została uruchomiona kolejna gra terenowa – quest zatytułowany „Wędrówki dendrologiczne".

Oferowana jest ona rodzinom, grupom znajomych, szkolnym wycieczkom, ale i turyście, który podróżuje w pojedynkę. Gra polega na poruszaniu się opisaną wierszem, nieoznakowaną trasą. Jej uczestnik dysponuje rymowanym tekstem oraz uproszczoną mapą, obrazującą teren zabawy. Wykorzystując zawarte w tekście wskazówki wędruje z punktu start do określonego celu, obserwuje, poznaje otoczenie i rozwiązuje zagadki. Ostatecznie dociera do ukrytego skarbu, będącego nagrodą. Wytrwały turysta ma szansę odszukać pieczęć schowaną w skrzyni. Odbicie jej na wyznaczonym w queście miejscu potwierdza przejście trasy i jest miłą pamiątką z pobytu. Częścią tej edukacyjnej zabawy jest również zebranie wyznaczonych w qrze liter, które złożą się na finałowe hasło. Gołuchowski quest „Wędrówki dendrologiczne" wiedzie poprzez park-arboretum, przybliżając uczestnikowi zabawy drzewa w nim rosnące. Turysta poznaje tajemnice dziewięciu gatunków, cennych nie tylko ze względu na swe botaniczne walory, ale również bogatą historię, odnoszącą się do czasów tworzenia parku w Gołuchowie. Quest można otrzymać w obiektach muzealnych Ośrodka Kultury Leśnej lub pobrać w formie pliku PDF ze strony internetowej www.okl.lasy.gov.pl, w zakładce Edukacja. Jest „bezobsługowy”, co oznacza, że nie potrzeba do niego przewodnika. Uczestnik sam decyduje o terminie zabawy.

Quest zawiera informację o orientacyjnym czasie jego przejścia (45 minut), ale forma i czas dotarcia do celu nie są narzucone. Questing jest jeszcze ciągle nową, choć intensywnie rozwijająca się w całej Polsce, formą poznawania dziedzictwa regionu. Jego korzenie tkwią w Stanach Zjednoczonych. Wielu odnajdzie w nim elementy dobrze znanych podchodów. Zachęcamy do zabawy.

Żródło: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zdjęcia:

Przeczytano: 2703 razy.

Wydrukuj

Do góry