Wiadomości

01 października 2013 13:44 | Wiadomości

Przebrani za drzewa bili Rekord Guinnessa

516 osób w strojach drzew wzięło udział w próbie pobicia światowego Rekordu Guinnessa w ostatni dzień września, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczestnicy wydarzenia wystartowali w kategorii „Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa". Spotkali sie na polanie parkowej, ubrani w brązowe spodnie, nawiązujące do koloru pni, oraz zielone bluzki i pióropusze w kształcie liści, które można było skojarzyć z koronami drzew.

Wydarzenie zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Miało ono edukacyjny charakter i przebiegało w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Przed akcją bicia rekordu zostały przeprowadzone w szkołach prelekcje o tym, co warto wiedzieć o dębie, jego znaczeniu w przyrodzie, kulturze i gospodarce człowieka. Dlaczego właśnie dąb? Bo to on zainspirował gołuchowskich leśników do zorganizowania bicia rekordu. Pomysł zrodził się pewien czas temu i od samego początku jego założeniem było podkreślenie znaczenia drzew w życiu ludzi, a w szczególności dębu mocno zakorzenionego w tradycji i kulturze Europy.

Warunkiem powodzenia próby było jednoczesne, 10-minutowe przebywanie ludzi przebranych za drzewa w wyznaczonym obszarze, no i oczywiście zgromadzenie się  w liczbie większej niż 407 osób, bo taki był, a właściwie ciągle jeszcze jest rekord należący do Australijczyków. O sukcesie będzie można powiedzieć w chwili zatwierdzenia rekordu w Londynie, w Biurze Guinnessa.

Bicie rekordu przebiegało w sąsiedztwie rozłożystego dębu „Jan" – pomnika przyrody – a formacja, w której ustawiły się dzieci była odzwierciedleniem wizerunku tego drzewa. Dębowych liści i żołędzi można było również dopatrzyć się na bluzkach i w pióropuszach. Dwóch niezależnych sędziów z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obserwowało całość wydarzenia i wydawało bilety wstępu, które po zakończonej próbie jeszcze raz zostały komisyjnie przeliczone. Czas przebywania w polu bicia rekordu odmierzano z dokładnością do 0,01 s. Wypełnił go śpiew uczniów rozpoczynający się od słów Puszcza, puszcza kraina baśni i wymarzonych snów… oraz skandowanie ekologicznych haseł: Szanuj las – póki czas, Okaż kulturę i chroń naturę, Środowisko ponad wszystko.

Obserwując rozentuzjazmowanych uczniów i pracowników szkół w Gołuchowie i Kościelnej Wsi można powiedzieć, że była to dla nich wspaniała przygoda. Edukacja, idąc w parze z zabawą przynosi najlepsze efekty. Leśnicy z Gołuchowa wiedzą o tym dobrze, bo w Ośrodku Kultury Leśnej każdego dnia realizowane są różne formy aktywizującego nauczania o lesie i leśnictwie.

Źródło: Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Fot. Karolina Zółkowska, Patrycja Walerowicz - Wojtkowiak

 

 

 

Zdjęcia:

Przeczytano: 3118 razy.

Wydrukuj

Do góry