Wiadomości

21 sierpnia 2014 08:56 | Wiadomości

Starostowie i asystenci Dożynek gminnych wybrani

Wielkimi krokami zbliżają się Dożynki Gminne w Gołuchowie. Odbędą się one 31 sierpnia 2014 r. Stało się już tradycją, że  w rolę starostów i asystentów wcielają się mieszkańcy miejscowości będących gospodarzami Święta. W tym roku są to mieszkańcy Ciesiel, Kajewa i Wszołowa.  Funkcję Starostów Dożynek pełnić będą Marcin Wołowicz i Irena Kałużna, funkcja asystentów z kolei przypadła Mateuszowi Winkowskiemu i Marii Matyjasik.

Marcin Wołowicz – 37 - letni starosta dożynek, gospodarstwo rolne przejął w 2009 roku po rodzicach. Obecnie, z żoną  Adrianą, prowadzą 21 ha gospodarstwo we Wszołowie, gdzie głównym profilem produkcji jest uprawa ziemniaków. Od roku prowadzą również sklep owocowo- warzywny w Pleszewie. Pan Marcin jest absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, kierunku produkcja i zarządzanie, gdzie otrzymał tytuł inż. ogrodnika. Jego felietony o tematyce motoryzacyjnej mogliśmy czytać przez wiele lat w Życiu Pleszewa. W wolnym czasie przegląda branżowe czasopisma związane z produkcją owoców i warzyw.  Jest miłośnikiem czytania książek  o tematyce wojennej i dumnym tatą 9-letniej Gabrysi.

Irena  Kałużna - tegoroczna starościna, wraz z mężem Jarosławem i synem Michałem prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Ich codzienny trud i starania zostały  nagrodzone przez Wielkopolską Federację Producentów Mleka, która przyznała ich gospodarstwu V miejsce w rankingu „OBÓR” powiatu pleszewskiego w 2013 r i 2014 r. Gospodarstwo Państwa Kałużnych liczy 32 ha. Dominuje tam produkcja kukurydzy, zbóż i buraka cukrowego. Pani Irena jest matką czworga dzieci; Łukasza, Mileny, Bartosza i Michała, jak i babcią czworga wnucząt. Możemy zdradzić, że już niebawem kolejny raz zostanie babcią. Od 10 lat aktywnie uczestniczy w akcjach organizowanych przez KGW Kajew- Cieśle, obecnie przewodniczy tej organizacji.

Mateusz Winkowski – 28-letni rolnik, mieszkaniec Kajewa. Przejął 27 ha gospodarstwo po rodzicach. Jego starania ukierunkowane są na unowocześnianie parku maszynowego w gospodarstwie.  Główna oś produkcji to uprawa kukurydzy, pszenicy oraz rzepaku. Aktywnie śledzi prasę rolniczą wyszukując tam podpowiedzi w zakresie unowocześniania gospodarstwa jak również informacji  o Funduszach Unijnych dla rolnictwa. Do zainteresowań asystenta Dożynek Gminnych  można zaliczyć motoryzację i informatykę.  Już niebawem ukończy studia na  Uniwersytecie Poznańskim na kierunku agronomia.

Maria Matyjasik- wraz z mężem Zenonem prowadzą gospodarstwo, liczące 38 ha, ukierunkowane na produkcję roślinno-zwierzęcą. Główną specjalizacją w gospodarstwie jest hodowla bydła mlecznego, w uprawach natomiast dominują ziemniaki , kukurydza i zboża.  Jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Cieśle. W wolnych chwilach piecze ciasta i rozwiązuje krzyżówki. Jest mamą czworga dzieci: Agnieszki, Rafała, Tomasza i Piotra oraz dumną babcią czworga wnucząt.

Przeczytano: 3594 razy.

Wydrukuj

Do góry