Wiadomości

29 maja 2015 09:25 | Wiadomości

Dąb „Jan" z Gołuchowa czeka na głosy internautów

1 czerwca wystartowało internetowe głosowanie w konkursie Drzewo Roku 2015. Majestatyczny dąb „Jan” z Gołuchowa jest jednym z szesnastu okazów, na które można oddać głos. Jeżeli wygra w głosowaniu będzie reprezentować Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Rosnący w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie dąb szypułkowy zachwyca swoim wyglądem, rozłożystością konarów i obszernością korony o średnicy 30 metrów. Już od XIX wieku był otoczony opieką mieszkańców Gołuchowa, a zwłaszcza właścicieli gołuchowskiego majątku, hrabiny Izabelli Działyńskiej z książąt Czartoryskich i jej męża Jana. To właśnie na cześć Jana Działyńskiego, wielkiego miłośnika drzew, dąb w 2005 roku otrzymał swoje imię. Malownicze drzewo zachwyca i inspiruje. Każdego roku setki zdjęć z jego wizerunkiem trafiają do rodzinnych albumów. Niepowtarzalność drzewa utrwalają pędzlem artyści malarze goszczący w Ośrodku na plenerach. Gołuchowski dąb jest przedmiotem obserwacji, opisów i szkiców rysunkowych uczestników zajęć edukacyjnych „Szukamy dendrologicznych skarbów”. To ulubione drzewo dzieci z Gołuchowa i okolic, które zwykły bawić się wokół niego i od dawna nazywają go „samolotem”. 30 września 2013 roku uczniowie i nauczyciele ze szkół gminy Gołuchów zgromadzili się w liczbie 516 osób wokół jego korony i pobili rekord Guinnessa w kategorii: „Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa”.

Dąb „Jan” ma wysokość 28 metrów a obwód jego pnia (na wysokości 1,3 metra nad ziemią) wynosi 5,4 metra. Jest pomnikiem przyrody, którego wiek ocenia się na 250 lat.

Głos na „Jana” można oddać na stronie www.drzeworoku.pl klikając na jego zdjęcie. Zachęcamy do wzięcia udziału konkursie, który potrwa do końca czerwca.

 Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła

 

Przeczytano: 2354 razy.

Wydrukuj

Do góry