Wiadomości

22 czerwca 2016 14:34 | Wiadomości

Jubileusz 45-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, bo tam ludzie dobre serca mają. Wierzaj mi ludzie źli – zwykle nie śpiewają” – tymi słowami Johanna Wolfganga Goethe, w sobotę 18 czerwca 2016 r. rozpoczął świętowanie 45 jubileuszu działalności Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”.
Na uroczystości tej spotkały się całe pokolenia tancerzy, tancerek i muzyków Zespołu „Tursko”. Licznie przybili na nią także przedstawiciele władz samorządowych, lokalni przedsiębiorcy, mieszkańcy Turska i okolicznych wsi oraz miłośnicy folkloru. Jubileusz rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym, którą w intencji Zespołu odprawił ksiądz kanonik Paweł Kubiak. Gratulował on Jubilatom oraz życzył wytrwałości w działaniu i dotrwania do złotego jubileuszu. Po mszy utworzono kolorowy korowód, który poprowadził gości na teren Wiejskiego Domu Kultury, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Przybyłych na Jubileusz gości powitali prowadzący uroczystość byli członkowie Zespołu: Natalia Rataj oraz Zbigniew Cerekwicki, którzy przybliżyli zgromadzonym historię i dokonania Grupy. W części artystycznej Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprezentował specjalny program zatytułowany „Hulanka u Ignaca”, przedstawiający uroczystość zorganizowaną z okazji 45-lecia ślubu Ignacego i Józefy Grochowickich, którego treść oparta została na autentycznych zwyczajach oraz obrzędach. W rolę głównych bohaterów inscenizacji wcieli się Barbara i Andrzej Wojcieszakowie, a wśród pojawiających się na scenie gości byli: grupa młodzieżowa Zespołu Tursko, Zespół Głogowianie, grupa byłych tancerzy Zespołu – tańcząca krakowiaka narodowego oraz tzw. „Małe Tursko”. Zaprezentowała się też kapela ludowa wsi Tursko w autentycznym pierwotnym składzie: basy kaliskie oraz skrzypce. Koncert zakończyła wspólna zabawa artystów i przybyłych gości przy melodiach ziemi kaliskiej.
Nie obyło się bez życzeń i upominków, które przygotowali dla Jubilatów przybyli na uroczystość goście oraz miłośnicy folkloru. Uroczystość zakończyła wspólna biesiada folklorystyczna trwająca do białego rana.

Zdjęcia:

Przeczytano: 1641 razy.

Wydrukuj

Do góry