Wiadomości

16 września 2016 11:14 | Wiadomości

Rozpoczął się Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje leśne IV"

Czwarta edycja pleneru artystycznego „Inspiracje leśne" rozpoczęła się 14 września br. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Przez dwa tygodnie polsko-niemiecka grupa, skupiająca dwudziestu pięciu malarzy i jednego fotografa, będzie tworzyć dzieła inspirowane lasem.

Artyści wywodzą się z Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, Delegatura Kielce; Stowarzyszenia Artystów Kunstverein z Templina oraz niezależnych środowisk twórczych. Wśród 9-osobowej grupy z Niemiec są dwie artystki reprezentujące partnerskie dla Gołuchowa miasto Erkner.

Podczas gali rozpoczęcia pleneru miało miejsce uroczyste powitanie artystów oraz ich autoprezentacja. Wydarzenie wzbogaciło otwarcie wystawy zdjęć ze zbiorów Danuty Piotrowskiej zatytułowanej „K2 1986 IN MEMORIAM".

Danuta Piotrowska jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Fotografików Przyrody, ponadto uczestniczką pleneru. W Muzeum Leśnictwa – „Powozowni" udostępniła do oglądania zdjęcia związane z wyprawą na K2 polskiego alpinisty Tadeusza Piotrowskiego. W tym roku przypada 30-lecie zdobycia przez niego i Jerzego Kukuczkę szczytu, na który dotarli południową ścianą góry, wyznaczając Polską drogę. Wejście na K2 zakończyło się sukcesem. Niestety powrotna droga miała tragiczny finał, Tadeusz Piotrowski spadł w przepaść i zginął. Piotrowski należał do czołówki polskich alpinistów. O swoich wyprawach pisał książki oraz liczne artykuły publikowane w prasie krajowej i zagranicznej. Pasjonował się również fotografią. Na wystawie w Muzeum Leśnictwa, oprócz zdjęć ze zdobywania K2, wykonanych przez Piotrowskiego i Kukuczkę zobaczymy fotografie z wejścia na Lothse w 1974 roku. Otwarciu wystawy w Muzeum Leśnictwa towarzyszyła promocja książki K2 wydanej staraniem żony alpinisty, Danuty Piotrowskiej.

              W pierwszym dniu plenerowego pobytu goście zwiedzili gołuchowski zamek, w kolejnych zaplanowano wizytę w Muzeum Leśnictwa, a także spacer po parku-arboretum i do Pokazowej Zagrody. Zwiedzanie to nie tylko rozpoznanie terenu, ale też pierwszy impuls do artystycznej aktywności.

Malarze podczas pleneru przeprowadzą warsztaty dla młodzieży z Gimnazjum w Gołuchowie zatytułowane „Gołuchowski raj na ziemi", których celem będzie odkrycie przed młodymi ludźmi tajników warsztatu artysty i zachęcenie do jak najczęstszego kontaktu ze sztuką.

Dwutygodniowa praca artystów zaowocuje wystawą poplenerową. Jej otwarcie odbędzie się 27 września o godz. 12.00 w „Powozowni". Wszystkich, których interesuje warsztat artystów zapraszamy do parku-arboretum. Tutaj można ich spotkać podczas twórczej pracy.

 Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

 

 

 

 

Zdjęcia:

Przeczytano: 1928 razy.

Wydrukuj

Do góry