Aktualności

 

Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów oddział dla dzieci i młodzieży zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Onichimowską autorką książek dla dzieci i młodzieży, które odbędzie się 17.05 .2012r. o godz.10.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów przy ul. Czartoryskich 47. Podczas spotkania będzie możliwy zakup książek autorki

 anna_onichimowska.jpg [329x448]

 


 

Spotkanie autorskie z Markiem Fiedlerem

W dniu 18.04.2012 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów oraz w Filii Bibliotecznej w Kucharkach gościł Marek Fiedler znany pisarz, podróżnik, Dyrektor Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Pasją Marka Fiedlera są podróże, o których opowiadał z wielkim zapałem. Dzielił się też z przybyłą publicznością wrażeniami z miejsc, które odwiedził.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa eksponatów przywiezionych przez podróżnika i projekcja filmów opowiadających: historię Dywizjonu 303 oraz prezentujących Muzeum w Puszczykowie.

Uczestnikami spotkania oprócz uczniów Szkoły Podstawowej w Kucharkach  i Gimnazjalistów z Gołuchowa byli Studenci Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

fie1.jpg [448x336]

fie3.jpg [448x336]

 


 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA  pt. „ CZYTANIE JEST SZTUKĄ”.

 

 27.03.2012 r. i 28.03.2012 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyły się eliminacje gminne konkursu  pięknego czytania pt. „ Czytanie jest sztuką” w dwóch kategoriach wiekowych.

W I kategorii wiekowej (kl. I-III) w eliminacjach gminnych udział wzięło15 uczniów z 5 Szkół Podstawowych: Gołuchów, Kościelna Wieś, Kucharki, Kuchary oraz Tursko.

W II kategorii wiekowej (kl. IV-VI) w eliminacjach gminnych udział wzięło 14 uczniów z tych samych szkół.

Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby:

 I kategoria wiekowa: 

  1. Bijak Julia kl. I (Szkoła Podstawowa Kościelna Wieś)
  2. Witkowska Paulina kl. III (Szkoła Podstawowa  Kucharki)
  3. Janiak Maria kl. III (Szkoła Podstawowa  Kuchary)
  4. Jarząb Aldona kl. III (Szkoła Podstawowa  Kuchary)
  5. Żółciak Weronika kl. III (Szkoła Podstawowa Tursko)

  

II kategoria wiekowa: 

  1. Ratajczak Magdalena kl. V (Szkoła Podstawowa Gołuchów)

      2.   Kołak Adrianna kl. IV (Szkoła Podstawowa Kościelna Wieś)

      3.   Bonusiak Mateusz kl. V (Szkoła Podstawowa Kucharki)

      4.   Kwiatkowska Dominika kl. V (Szkoła Podstawowa Tursko)

      5.   Żółciak Klaudia kl. VI (Szkoła Podstawowa Tursko)

 Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a wyróżnieni nagrody książkowe.

11.04.2012 r. i 18.04.2012 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbędą się eliminacje powiatowe, w których wezmą udział wyróżnieni uczniowie.

 

konkurs_2012a.jpg [448x336]

konkurs_212b.jpg [448x336]


 

Przedszkolaki z Kościelnej Wsi z wizytą w Bibliotece

 

26.03.2012 r Gminną Bibliotekę Publiczną w Gołuchowie odwiedziły przedszkolaki z  Kościelnej Wsi. Wizyta miała charakter zapoznawczy. Większość z dzieci w bibliotece była po raz pierwszy. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, uświadomiły sobie różnice pomiędzy biblioteką a księgarnianą. Poznały  korzyści płynące z czytania, zasady postępowania z książką oraz reguły zachowania się w bibliotece.

Na koniec wysłuchały zabawnej przygody  Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

lekcja_biblioteczna_2012.jpg [448x336]


 

 Ferie w Bibliotece

W dniach od 21.02 do 23.02.2012 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów w  Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  odbyły się warsztaty: „Obrzędy i tradycje Wielkopolski”.
Dzieci poznały tradycję oraz obrzędy obchodzone i kultywowane w Wielkopolsce.
Uczyły się wyszywać haftem gobelinowym, wykonywały ozdoby z papieru, oraz czynnie uczestniczyły w przygotowywaniu potraw typowych dla regionu Wielkopolski . Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z folklorem i ludowością Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko. Zaproszeni do biblioteki  członkowie zespołu  zaprezentowali i opowiedzieli o strojach ludowych, tańcach jakie wykonują oraz przybliżyli historię ponad 40 letniego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko. Prace wykonane przez uczestników warsztatów ozdobią wnętrze Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów.

feri_2012a.jpg [448x336]

ferie_2012b.jpg [448x336]


 „Na ludowo” – warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Tursko

Tegoroczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Tursko odbyły się w dniach 15-18.02.2012 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w miejscowości Głuchołazy na Opolszczyźnie. Uczestniczyło w nich 26 przyszłych i obecnych tancerzy. Poprzez kolejne dni uczestnicy warsztatów poznawali tańce i zabawy taneczne z obszaru Wielkopolski oraz najbardziej popularne tańce z innych regionów kraju. Ćwiczono i doskonalono kroki oraz figury taneczne pod okiem instruktora tańca. Edukacja objęła grupę rodzimych tańców wielkopolskich: chodzonych, wiwatów, marszy, tańców obrzędowych m.in. „Moja Maryneczka”, „Poniewierany”; grupę tańców naniesionych: walcerków, tyrolinek, szoczy, lendrów m.in. „Gołąbek”, „Wisielok”; zabaw tanecznych wzbogaconych przyśpiewkami np. „Koza”, „Brzuchaty”, „Ceglorz”, „Chłopiec”. Uczestnicy warsztatów zapoznali się także z najpopularniejszymi tańcami narodowymi m.in. „Krakowiakiem” i „Oberkiem”.

 ck1.jpg [448x336]

ck2.jpg [448x336]


 

Honorowa Odznaka dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Tursko

10 grudnia 2011 r. w  Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, odbyły się  9. Świąteczne Spotkanie Folklorystów i Twórców Ludowych Południowej Wielkopolski. Podczas spotkania, odznaczono Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Tursko, który już ponad 40 lat kultywuje tradycje ludowe z Obszaru Wielkopolski. Zarząd Województwa Wielkopolskiego nadał Zespołowi Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. W imieniu marszałka odznaczenie kierownikowi Zespołu Jerzemu Kraszkiewiczowi wręczył Krzysztof Grabowski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. Odznaczenie Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca Tursko przyznano za osiągnięcia artystyczne, działalność kulturalną, pielęgnowanie, upowszechnianie i promowanie tradycji kultury regionalnej w kraju i poza jego granicami.
Zespół odebrał również podziękowania za uczestnictwo w tegorocznej edycji Estrad Folkloru.
Byłym i aktualnym członkom Zespołu gratulujemy, życząc jednocześnie wielu dalszych sukcesów artystycznych.

 tursko1.jpg [448x336]

tursko2.jpg [448x336]


 

Seminarium powiatowe bibliotekarzy w Gołuchowie

Ostatnie w 2011 r. spotkanie wszystkich pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatu pleszewskiego zostało zorganizowane w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów w dniu 07 grudnia. Spotkanie bibliotekarzy było okazją do zaprezentowania nowego lokalu gołuchowskiej biblioteki. Na spotkaniu dyrektor Biblioteki Publicznej Gmniny Gołuchów Elżbieta Kłakulak zaprezentowała działalność kulturalną biblioteki w Gołuchowie oraz podlegających jej filii. Tematy podejmowane na grudniowej naradzie informacyjno-szkoleniowej obejmowały m.in. zagadnienia zmieniającej się roli bibliotek publicznych oraz ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

bibliotekarza_1.jpg [448x336]

bibliotekarze_2.jpg [448x336]

bibliotekarze_3.jpg [448x336]


 

 "Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś".

 
23 listoapada w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów przedszkoalki z Publicznego przedszkola z Gołuchowa uczciły święto Pluszowego Misia. Z tej okazji każdy przedszkalaczek przybył ze swoim miśkiem. Były te zupełnie malutkie misie, którego nosimy na szczęście w kieszeni czy też te wielkie, które trudno nam objąć. Dzieci wysłuchały historii pluszowego misia, opowiadały o swoich maskotkach przyniesionych z domu, uczestniczyły w dyskusji i zagadkach na temat sławnych misiów z bajek, wierszy i filmów. Wysłuchały przygód misia Uszatka a na koniec kolorowały portrety miśków, które zdobią wnętrze Biblioteki.

 przedszkolaki_goluchow.jpg [448x336]


16.11.2011 r. W Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów oraz w Szkole Podstawowej w Kościelnej Wsi odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Zarębską- bajkopisarką, ilustratorką, która zadebiutowała własnoręcznie ilustrowaną bajką napisaną wierszem pod tytułem "Opowieści Babci Gruni". W 2007 r. zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Autorce towarzyszył jej mąż - Robert Zarębski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kościelnej Wsi.Podczas spotkania Edyta Zarębska wystąpiła w baśniowej kreacji. Na początku opowiedziała o swoich przygodach z dzieciństwa będących inspiracją dla jej twórczości literackiej, którą zaprezentowała czytając wiersze oraz fragmenty książek. Bardzo szybko nawiązała kontakt z młodymi czytelnikami, którzy chętnie włączali się do rozmowy z nią oraz odpowiadali na jej pytania. Poza tym spotkanie było okazją ku temu, by dzieci zobaczyły jak powstaje rysunek i wspólnie z Panem Robertem zaśpiewały piosenkę, do której słowa napisała Edyta Zarębska, zaś muzykę skomponował, jej mąż, Robert Zarębski. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali kartkę kolorowankę z autografem autorki.

zarebska_2.jpg [448x336]

zarebska_1.jpg [448x336]


12 października 2011 r w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola z Gołuchowa. Tematem październikowych zajęć była jesień. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o jesieni,wysłuchały jednej z przygod przyjaciół Kubusia Puchatka a na koniec wykonały portrety Pani Jesieni oraz przepięknie wykonały jeżyki z plasteliny, które zdobią wnętrze Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów.

 przedszkolaki.jpg [448x336]


  

Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką

 06 października 2011 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyło się spotkanie autorskie z pisarką młodego pokolenia Olgą Rudnicką. Poczucie humoru i radość, z jaką Pani Olga opowiadała anegdoty swoim czytelnikom sprawiły, że atmosfera podczas spotkania była prawdziwie przyjacielska. W wieku 23 lat Olga Rudnicka jest autorką sześciu powieści, z czego pięć to kryminały zabarwione czarnym humorem. Pisarka od czasów szkolnych spisywała swoje sny, był to początek jej twórczości. Pani Olga uważa, że ma wybujałą wyobraźnią, dzięki której rodzą się pomysły na jej książki. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami a po jego zakończeniu pani Olga podpisywała czytelnikom swoje książki.

sdc143951.jpg [448x336]

sdc143991.jpg [448x336]


 

Dnia 08.06.2011 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Kościelnej Wsi odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I - na czytelników. W pasowaniu wzięło udział 20 dzieci. Zapoznały się one z regulaminem wypożyczania książek  i korzystania ze zbiorów  znajdujacych się w bibliotece. Kolejnym etapem spotkania było złożenie przez pierwszoklasistów
uroczystej przysięgi:

 MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

URZOCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,

ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,

KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK,

BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ,

OBOWIĄZKI CZYTELNIKA

TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

PRZYRZEKAMY!Po przeczytaniu przysięgi przystąpiono do pasowania i wręczenia pierwszoklasistom dyplomów

 koscieln_wies.jpg [448x336]


 

Spotkanie autorskie z Markiem Grajkiem

12 maja 2011 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Grajkiem- autorem ksiażki "Gerwald Znikąd". Na spotkanie przybyli czytelnicy zaciekawieni i zauroczeni przygodami Garwalda i średniowiecznym Kaliszem. Czytelnicy byli ciekawi skąd pomysł na niesamowitą historię; dlaczego akurat Kalisz jest miejscem intrygujących zdarzeń i kiedy możemy spodziewać się drugiej części przygód tajemniczego bohatera.
W powieści na pograniczu historii i fikcji można odnaleźć architekturę, zwyczaje średniowiecznego Kalisza. Czytelnik śladami Garwalda może rysować mapę ówczesnego grodu i bez najmniejszego problemu przenieść topografię świata tajemniczego bohatera do współczesnego Kalisza. Jest to pierwsza wydana powieść autora, ale pisarz już zapowiada kolejną część fascynującej historii Garwalda i najstarszego miasta w Polsce. 

 

grajek.jpg [448x336] 


 

Spotkanie autorskie z Martą Fox

Dnia 28 kwietnia 2011 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów Oddział dla dzieci i młodzieży oraz filii bibliotecznej w Kucharkach gościła autorka powieści dla młodzieży pani Marta Fox- laureatka wielu głównych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich, autorka młodzieżowych bestsellerów takich jak m.in. „Magda doc”, „Paulina doc”, Paulina w orbicie kotów”, „Kaśka Podrywaczka”  „Karolina XL” oraz „Karolina XL zakochana”, „Iza Buntowniczka”.
W spotkaniach uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjum z Gołuchowa i Kucharek oraz młodzież należąca do koła bibliotecznego działającego przy gimnazjum w Gołuchowie.
Pisarka opowiadała o swojej pracy twórczej i nowościach wydawniczych. Spotkanie miało charakter dialogu, co bardzo podobało się młodzieży. Uczniowie mieli przygotowane pytania dotyczące pracy autorki i bohaterów przeczytanych książek.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zakupić książki z autografem pisarki.
Młodzież była wyraźnie oczarowana autorką czemu dała wyraz gromkimi brawami.

 marta_fox.jpg [448x336]

 


 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Dnia 30 marca 2011 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów gościł autor ksiażek dla dzieci i młodzieży, dziennikarz, autor scenariuszy programów i seriali telewizyjnych, laureat nagrody im. Kornela Makuszyńskiego- Grzegorz Kasdepke. W spotkaniu z pisarzem uczestniczyli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej z Gołuchowa. Pan Grzegorz natychmiast nawiązał wspaniały, serdeczny i pełen humoru kontakt z czytelnikami. Opowiadał o swoich książkach, o tym co go zainspirowało do ich napisania i z entuzjazmem prezentował ich fragmenty. Spotkanie rozpoczęła rozmowa o związkach frazeologicznych używanych w życiu codziennym. Dzieci "pękały ze śmiechu", kiedy autor w niebanalny sposób objaśniał im ich znaczenie. Pisarz zadawał też dzieciom zagadki matematyczne z książeczki "Do trzech odlicz", czytał przygody Detektywa Pozytywki oraz Kuby i Buby. Kiedy pisarz ogłosił mini konferencję prasową, spadła na niego lawina pytań:trudnych, zaskakujących i niebanalnych, autor odpowiedział na każde bez wyjątku w dodatku z charakterystycznym dla siebie humorem- dzieci były zachwycone. Na koniec spotkania można było zakupić książki pisarza i otrzymać autograf.

 spotkanie_grzegorz_kasdepke.jpg [448x336]

 


 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA  pt. „ CZYTANIE JEST SZTUKĄ”.

 02.03.2011r.i 03.03.2011 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyły się eliminacje gminne konkursu  pięknego czytania pt. „ Czytanie jest sztuką” w dwóch kategoriach wiekowych. W I kategorii wiekowej ( kl. I-III ) w eliminacjach gminnych udział wzięło 18 uczniów z 6 Szkół Podstawowych naszej gminy: Gołuchów, Jedlec, Kościelna Wieś, Kucharki, Kuchary oraz Tursko. W II kategorii wiekowej (kl. IV-VI ) w eliminacjach gminnych udział wzięło 17 uczniów z 6 Szkół Podstawowych naszej gminy: Gołuchów, Jedlec, Kościelna Wieś, Kucharki, Kuchary oraz Tursko.

Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby:
I kategoria wiekowa:

1. Górska Olga kl. III (Szkoła Podstawowa Gołuchów)
2. Radzimska Jagoda kl. III (Szkoła Podstawowa Gołuchów)
3. Wojciechowska Joanna kl. III (Szkoła Podstawowa Jedlec)
4. Kołak Adrianna kl. III (Szkoła Podstawowa Kościelna Wieś)
5. Taszarek Beata kl. III (Szkoła Podstawowa Tursko)


II kategoria wiekowa:

1. Góralczyk Julia kl. VI (Szkoła Podstawowa Tursko)
2. Kwiatkowska Dominika kl. IV (Szkoła Podstawowa Tursko)
3. Pływaczyk Wiktoria kl. IV (Szkoła Podstawowa Kuchary)
4. Walczak Julia kl. VI (Szkoła Podstawowa Kuchary)
5. Kaźmierczak Agata kl. V (Szkoła Podstawowa Gołuchów)


Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a wyróżnieni nagrody książkowe.
16.03.20111 i 23.03.2011r. w Bibliotece Publicznej w Pleszewie odbędą się eliminacje powiatowe, w których wezmą udział wyróżnieni uczniowie.

 konkurs_czytania.jpg [448x336]


 

Klub Seniora i warsztaty komputerowe w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów

 Dnia 02.03.2011 r. przy Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów rozpoczął działalność Klub Seniora składając się z emerytowanych nauczycieli zrzeszonych w ZNP. Tegoż dnia odbyło się pierwsze spotkanie jego członków połączone z inauguracją cyklu zajęć warsztatowych „Z komputerem na ty”. Tematyka pierwszych zajęć poświecona była zagadnieniom związanym z budową i obsługą komputera. Na kolejnych zajęciach seniorzy poznają edytora tekstu Microsoft Word, opanują  sztukę surfowania po sieci, odkryją bogactwo Internetu i zalety komunikacji elektronicznej. Przy okazji spotkania bibliotekarze gołuchowskiej książnicy przygotowali dla członków klubu wystawkę książek poświęconą podstawom obsługi komputera oraz poradników dla aktywnych np. „Jak nie nudzić się na emeryturze”. Spotkania w ramach Klubu będą miały charakter cykliczny i odbywać się będą w środy przynajmniej dwa razy w miesiącu w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Gołuchowie.

 senior_warsztaty.jpg [448x336]