Biblioteka - Aktualności

01 kwietnia 2019 16:00 | Biblioteka - Aktualności

Koncert Zespołów z Ukrainy

W miniony weekend gościliśmy w Gminie Gołuchów dwa zespoły z Ukrainy, z miejscowości Hliboka (obwód Czerniowce): Zespół Tańca Izvorash – prezentujący folklor ukraiński, którego dyrektorem artystycznym jest Roman Nahirnyi oraz Zespół Taneczny Gran-Pri – prezentujący taniec współczesny, którego dyrektorzy artystyczni to Kirill Belkevich i Anna Lupul. Koncert, obu zespołów, odbył się w sobotnie popołudnie, w Sali OSP w Gołuchowie, a otworzyli go dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów Elżbieta Kłakulak oraz radny  Gminy Gołuchów – członek Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” – Tomasz Karoń.
Licznie przybyła, na to wydarzenie, publiczność podziwiać mogła nie tylko barwności strojów kultury ludowej i folkloru Ukrainy, ale i także wysokie umiejętności tancerzy prezentujących taniec współczesny. Występy zespołów przeplatały prezentacje solistek, spośród których najmłodsza miała zaledwie siedem lat. Na zakończenie koncertu przedstawiciele organizatorów, pobytu grupy z Ukrainy, obdarowani zostali przez tancerzy upominkami.
W piątek goście bawili się na kręgielni w Pleszewie, a w sobotę zwiedzili gołuchowski zamek i spacerowali po parku, uczestniczyli też w tzw. „Wieczorze Polskim”, który zorganizowano dla nich w Sali Wiejskiej w Tursku, gdzie z rąk Zespołu „Tursko” oraz księdza kanonika Pawła Kubiaka – proboszcza parafii Tursko, odebrali przygotowane dla nich upominki.
Organizacja pobytu grupy z Ukrainy, w naszej gminie, możliwa była dzięki zaangażowaniu się i pomocy następujących instytucji i organizacji: Samorządu Gminy Gołuchów, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”, Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów, Spółdzielni Socjalnej AZ, Stowarzyszenia Mieszkańcom Gminy Gołuchów, Muzeum Zamku w Gołuchowie oraz Ośrodka Kultury Leśnej, a przy obsłudze wizyty pomagali tancerze Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”.

Zdjęcia:

Przeczytano: 439 razy.

Wydrukuj

Do góry