Biblioteka - Aktualności

25 kwietnia 2019 13:12 | Biblioteka - Aktualności

Wystawa „Kobiety Mają Głos”

„Kobiety Mają Głos” to tytuł wystawy eksponowanej w budynku Biblioteki Publicznej w Gołuchowie. Na wystawie tej prezentowane są sylwetki słynnych kobiet związanych z Gołuchowem lub miejscami położonymi w niedalekiej odległości od tej miejscowości. Kobiet niebanalnych, wyróżniających się swoją pracą i działalnością, które swymi życiorysami świadczą o tym, że dostęp do edukacji, możliwość zarabiania, decydowania o sobie i posługiwania się zdobyczami demokracji są przywilejami, z których warto w pełni korzystać. Na wystawie obok Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej znajdą się na m.in. portrety: Marii Dąbrowskiej (jej dworek znajduje się w pobliskim Russowie), Marii Moczydłowskiej (polityka, posłanki na sejm, nauczycielki w niedaleko położonym od Gołuchowa Liskowie), Melanii Parczewskiej (polskiej pisarki, publicystki, tłumaczki, działaczki społecznej i narodowej, założycielki Stowarzyszenia Narodowego Kobiet Polskich działająca w Kaliszu), Marii Konopnickiej (pisarki wychowanej w Kaliszu) oraz kilku mniej znanych orędowniczek sprawy kobiet, działaczek społecznych i liderek itp.
Wystawę zorganizowano dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, plansze wystawowe opracował pan Arkadiusz Błaszczyk, a wyboru tekstów dokonała pani Agnieszka Duleba, a oglądać można ją do końca czerwca 2019r.
Wystawa zorganizowana została dzięki dofinansowaniu projektu „Być kobietą ...” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków promocji kultury. Partnerami projektu były: Muzeum Zamek w Gołuchowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek”, Stowarzyszenie "Senior XXI".

Zdjęcia:

Przeczytano: 422 razy.

Wydrukuj

Do góry