Regionalny Zespól Pieśni i Tańca „Tursko”

Rada Gminy Gołuchów, Uchwałą Nr XL/278/2006 z dnia 28.04.2006r. nadała

Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Tursko” tytuł honorowy „Zasłużony dla Gminy Gołuchów”

  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” funkcjonuje od 1971 r. początkowo pod patronatem PGR Kombinat Taczanów a następnie Urzędu Gminy w Gołuchowie. Zespół kultywuje oraz propaguje tańce, muzykę ludową, śpiew, dawne zwyczaje i obrzędy ludowe (obrazy ludowe „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki”, „Kwaszenie kapusty”, „Darcie pierza”) z Wielkopolski a także innych regionów kraju. Szczególne zasługi okresie funkcjonowania Zespołu położyli Seweryna Grabowska (kierująca Zespołem ponad 25 lat), Jan Sobczak, Wacław Wojciechowski i Jerzy Kraszkiewicz (obecny Kierownik Zespołu). W swojej historii wielokrotnie występował za granicami Polski, w tym w ostatnim okresie reprezentując Gminę Gołuchów w partnerskich miastach i gminach. Reprezentował także Wielkopolskę na Centralnych Dożynkach, przeglądach folklorystycznych , biesiadach folkloru uzyskując wiele nagród (w tym na przeglądach i festiwalach w Kazimierzu Dolnym, Olsztynie i Przytocznej), uznanie fachowców oraz widzów. Uświetnia także swoimi występami regionalne wydarzenia będąc ich atrakcją.

Zespół przez ponad 30 lat swojej działalności był zawsze wierny tradycji i kulturze wsi polskiej, umiłowaniu muzyki i folkloru Wielkopolski.

Z uwagi na powyższe zasługi dla Ziemi Gołuchowskiej wnosimy o przyznanie tytułu honorowego „Zasłużony dla Gminy Gołuchów”.

 tursko1.jpg [448x336]

tursko2.jpg [448x336]