Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki”

Zespół Pieśni i Tańca „Żychlinioki”

Edmund Stasiak

Krzywosądów

63-322 Gołuchów

 

 

zychlinioki_2.jpg [300x200]Zespół Pieśni i Tańca Żychlinioki i Krzywosądowiacy został założony w 1970 roku przez Panią Kazimierę Stasiak. Była ona kierowniczką zespołu a zarazem choreografem.  W zespole tańczy ponad 40 osób. Kapelę tworzy 8 osób, a jej kierownikiem jest Jerzy Małecki. W ciągu 40 lat działalności zespołu, wystąpił on ponad 650 razy na różnych imprezach krajowych i zagranicznych oraz brał udział w przeglądach krajowych i wojewódzkich. Po śmierci Pani Kazimiery, kierownictwo zespołem przejął jej mąż Edmund Stasiak.

Zespół występował dla gości zagranicznych z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Belgii, Francji. Zespół na swoim kącie ma również kilkakrotne występy na Trgach „Polagra” w Poznaniu oraz w Sejmie w Warszawie.

zychlinioki_1.jpg [300x200]W przeglądzie krajowym w 2002 roku organizowanym przez Zarząd Główny OSP w Warszawie zajął czołowe miejsce. Zespół występuje na dożynkach gminnych, powiatowych oraz na innych uroczystościach, tj. Dzień Kobiet, Dzień Strażaka, Dzień Seniora kultywując folklor wielkopolskiej ziemi.