Obelisk upamiętniający miejsce zrzutu dla AK w Tursku

Obelisk upamiętniający przyjęcie zrzutów broni na terenie Turska przez żołnierzy Armii Krajowej

w nocy z 14/15 września 1943r.

 

W miejscowości Tursko, w scenerii łąk i lasu, umiejscowionoobelisk upamiętniający wydarzenia z okresu II Wojny Światowej.

 Dla żołnierzy Armii Krajowej z obwodu jarocińskiego w nocy z 14 na 15 września 1943 r. nastąpił zrzut broni i amunicji z angielskiego samolotu „LIBERATOR”, obejmujący łącznie 12 pojemników. Odbierały go 24 osoby z placówek „Poelitz” w Pleszewie i „Gronostaj” w Gołuchowie. Zrzut zaraz zakopano w wale przeciwpowodziowym, a po kilku dniach przewieziono samochodem i ukryto w jednej z piwnic w Pleszewie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Szkoła Podstawowa w Tursku otrzymała w 1993 roku imię Armii Krajowej.

  Na obelisku umieszczono następujące słowa: „Jest to idealne miejsce zrzutów. Jest linia rzeki, dwa niezbyt od siebie oddalone mosty, jest wieża kościoła i biały pałac w Łaszkowie – wszystko to dobrze może dostrzec pilot samolotu. Najbliższa wieś od tej okolicy nad Prosną nie ma posterunku policji i nie jest zniemczona. Jest to doskonały rejon dla przejęcia zrzutów. (…)

Kamiński (…) wykonał zdjęcia obu mostów znajdujących się w pobliżu Turka i kolejki wąskotorowej łączącej Tursko ze Zbierskiem i Kucharkami.”

 1.jpg [448x336]

Fragment książki „W konspiracji wielkopolskiej 39-43 – wybór wspomnień”

 MIEJSCE ZRZUTU

BRONI I LEKARSTW DLA MIEJSCOWYCH ODDZIAŁÓW POLSKIEGO PODZIEMIA

W NOCY Z 14 NA 15 WRZEŚNIA 1943 R.

ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ – MIESZKAŃCY GMINY GOŁUCHÓW

 2.jpg [448x336]

Tursko, 18 września 2011 r.

 Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Obelisku odbyła się 18 września 2011 r. Wówczas to mieszkańcy Turska, a przede wszystkim dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie Szkoły Podstawowej w Tursku oraz żołnierze Armii Krajowej, w szczególny sposób świętowali dzień patrona szkoły – Armii Krajowej.

3.jpg [448x336]

 Obelisk nie jest jedynym akcentem informującym o aktywności żołnierzy AK na terenie Turska. Już w 1983 roku, w 40 rocznicę zrzutu, przy kościele św. Andrzeja Apostoła w Tursku w „Ogrójcu”, umieszczono Tablicę upamiętniającą powyższe wydarzenie.

4.jpg [300x467]