Atrakcje

Szlaki turystyczne: Piesze

Szlak żółty: Pleszew-Lenartowice-Tursko, 14,0 km.

wielkopolskie, pow. pleszewski, gm. Gołuchów, Tursko

Szlak żółty: Pleszew-Lenartowice-Tursko, 14,0 km.

Szlak wiedzie najpierw przez tereny rolnicze, a następnie przez lasy w sąsiedztwie doliny Neru. Ładny krajobraz, niektóre drogi nieco piaszczyste.

Z Rynku w Pleszewie (0,0 km) wychodzimy w kierunku kościoła, za nim skręcamy w lewo ul. Kilińskiego, a przy Domu Parafialnym kierujemy się ruchliwą ul. ks. Niesiołowskiego w prawo. Po pewnym czasie skręca ona w stronę Kalisza (1,1 km), a my idziemy prosto i opuszczamy miasto ul. Lenartowicką. Docieramy do Lenartowic, na rozwidleniu wybieramy prawe odgałęzienie, mijamy kościół (3,0 km) i skręcamy w lewo, a po chwili za stawem w prawo. Z prawej pozostaje park, pałac i folwark, a wieś opuszczamy polną drogą wiodącą na wschód obok cmentarza.

Mijamy odosobnione gospodarstwa oraz niewielkie laski i przecinamy asfaltową drogę wiodącą z Brzezia do widocznej po lewej wsi Zawidowice (6,1 km); za nią idziemy w tym samym kierunku przez pola, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdował się przysiółek Karantyna. W końcu droga doprowadza do niewielkiego lasu i jakby wąwozem schodzi w gęsto zadrzewioną dolinę Neru. Tu skręcamy w lewo (7,4 km), piaszczystą drogą powracamy na wysoczyznę i wzdłuż skraju lasu dochodzimy do wsi Zawady (przystanek PKS 8,7 km). Kierujemy się w prawo, przechodzimy wśród zabudowań wsi i ponownie schodzimy w dolinę (po prawej widoczna jest osada młyńska Wróbel). Przekraczamy kolejno mostki na kanale młyńskim i Nerze, a następnie wchodzimy w bór sosnowy rosnący na piaszczystym terenie. Wkrótce zbaczamy duktem w prawo, później dwukrotnie kierujemy się w lewo i powracamy na gł. drogę w miejscu gdzie ona opuszcza las (10,7 km).

Idziemy teraz mało uczęszczaną prostą drogą polną, obsadzoną przerzedzoną aleją starych drzew. Po prawej widoczna jest osada Podborek - dawniej folwark w dobrach turskich, założony w latach czterdziestych XIX w. Znajduje się tam dwór z 1880 r., otoczony parkiem o pow. ok. 1,3 ha, a w sąsiedztwie pozostałości folwarku z zabudowaniami z XIX/XX w. i dwie duże plantacje chmielu. W końcu docieramy do szosy Brzezie-Janków przy zabudowaniach tzw. Wielkiej Wsi - jednego z folwarków Turska, z obiektami powstałymi ok. 1900 r. Przecinamy asfalt (13,0 km, do przystanku PKS należy pójść 200 m w prawo) i nieco w prawo drogą na tyłach zabudowań osiągamy kolejne skrzyżowanie. Stoi przy nim drewniany krzyż przydrożny, na którym zachowała się chorągiewka z datą 1864 i inicjałami AS.

Drogą asfaltową w lewo przekraczamy wciętą w otaczający teren dolinę Giszki i docieramy do centrum Turska. Na zakręcie drogi w prawo napotykamy szlak czerwony i wkrótce osiągamy skrzyżowanie z przystankiem PKS (14,0 km). Po zwiedzeniu wsi można powędrować dalej za znakami czerwonymi i żółtymi, które wiodą razem 3400 m do Gołuchowa.