Atrakcje

Szlaki turystyczne: Piesze

Szlak niebieski: Gołuchów-Kuchary, 7,1 km

wielkopolskie, pow. pleszewski, gm. Gołuchów, Kuchary

Szlak niebieski: Gołuchów-Kuchary, 7,1 km

Szlak wiedzie przez urozmaicone tereny leśne w okolicach Gołuchowa - do mogił pomordowanych, wielkiego głazu i ośrodka rehabilitacyjnego.

Początek szlaku znajduje się przy bramie wejściowej do parku w Gołuchowie (0,0 km). Idziemy 200 m do szosy i skręcamy w lewo. Gdy szosa opuszcza wieś, kierujemy się ukośnie w prawo w ul. Leśną. Stojąca przy niej chałupa szachulcowa nr 1 z pocz. XIX w. jest prawdopodobnie najstarszym domem mieszkalnym w Gołuchowie. Przez las dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego. Przy wejściu na jego teren z prawej dochodzi szlak żółty, który wiedzie inną drogą przez tamę na Ciemnej. Skręcamy w lewo, obchodzimy parkan kempingu i osiągamy asfaltową drogę dojazdową (1,6 km).

Wędrujemy prosto leśną dróżką. Po 300 m znaki żółte odchodzą w prawo, a my po dalszych 300 m skręcamy prostopadle w lewo. Po pewnym czasie droga zbacza w prawo i pojawiają się przy niej brzozy. Wkrótce dochodzimy do mogił i pomnika ofiar hitleryzmu (2,7 km). Na końcu alei brzozowej dochodzi szlak żółty, który wiedzie drogą dłuższą o 400 m. Razem z nim idziemy do poprzecznego duktu, pośrodku którego leży wielki głaz narzutowy (3,7 km).

Oba szlaki wkrótce skręcają w prawo i doprowadzają do położonego wśród lasu dużego zespołu obiektów dawnego ośrodka szkolenia kadr politycznych i administracyjnych województwa kaliskiego, powstałego w latach 1974-77 na miejscu dawnej leśniczówki Jedlec. W 1993 r. uruchomiono w nim centrum rehabilitacyjne dla rolników.

Przed parkanem ośrodka kierujemy się w lewo, po chwili w prawo i docieramy do miejsca, gdzie szlaki się rozchodzą (5,1 km). Mało uczęszczaną drogą idziemy w. lewo, a po .100 m - na skraju lasu - zbaczamy nieco w prawo i przez pola kierujemy się w stronę widocznych z dala zabudowań wsi Kuchary. Po wyjściu na szosę nr 12 trafiamy na przystanek autobusowy (7,1 km).

Szlak niebieski wiódł dalej wzdłuż Prosny do Kościelnej Wsi (5,4 km) I Kalisza (12,2 km).