Atrakcje

Szlaki turystyczne: Piesze

Szlak żółty: Gołuchów-Kucharki-Sobótka,16,6 km.

wielkopolskie, pow. pleszewski, gm. Gołuchów, Gołuchów

Szlak żółty: Gołuchów-Kucharki-Sobótka,16,6 km.

Trasa jest przeważnie bezleśna, ale wiodąca terenem ładnym pod względem krajobrazu. Po drodze kilka ciekawych zabytków.

Wycieczkę rozpoczynamy przy bramie parku w Gołuchowie (0,0 km). Wzdłuż parkanu osiągamy szosę Poznań-Kalisz, a za nią idziemy prosto ul. Kopczyńskiego. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i przechodzimy przez tamę na Ciemnej spiętrzającą Zalew Gołuchowski. Za nią zaczyna się las, w którym napotykamy znaki niebieskie; razem z nimi obchodzimy ośrodek kempingowy na wsch. brzegu zalewu i docieramy do asfaltowej drogi dojazdowej (1,7 km). Po dalszych 300 m znaki żółte odchodzą w prawo, mijają teren obozowisk letnich i biegną lasem w pewnej odległości od zalewu. Krótki czas idziemy nad brzegiem jednej z odnóg jeziora, gdzie rosną ładne dęby, a następnie skręcamy w lewo (3,0 km). Dochodzimy do poprzecznej drogi, którą biegnie szlak niebieski, skręcamy w prawo i razem z nim po 800 m dochodzimy do pomnikowego głazu narzutowego, leżącego na poprzecznym dukcie (4,2 km, opis patrz s. 71).

Dalej szlaki dochodzą do poprzecznej drogi i nią w prawo wiodą do ośrodka rehabilitacyjnego. Tu skręcamy w lewo, po chwili w prawo i docieramy do miejsca, gdzie znaki niebieskie odchodzą w lewo (5,6 km). My idziemy prosto, po 400 m na skraju lasu skręcamy w prawo i dochodzimy do asfaltowej drogi dojazdowej (6,3 km). Po prawej na brzegu lasu rośnie dąb o obw. 420 cm.

Idziemy asfaltem w lewo, ale po 300 m zbaczamy w prawo polną drogą, wiodącą w kierunku widocznych na horyzoncie zabudowań wsi Szkudła. Na skrzyżowaniu przy folwarku skręcamy w lewo (8,6 km) i wędrujemy drogą na skraju doliny Ciemnej do Kucharek. Dochodzimy do drogi Kuchary-Krzywosądów przy zabytkowym kościółku. Tu skręcamy w prawo i docieramy do głównego skrzyżowania i przystanku PKS (10,2 km). Po dalszych 200 m skręcamy w lewo na wąską ścieżkę między polami, a potem dróżką obok starego młyna docieramy do przysiółka wsi Czechel. Skręcamy w prawo (11,6 km) i polna aleja doprowadza nas do wsi Karsy (13,2 km). Ścieżką przechodzimy przez teren parku, a następnie brukiem dochodzimy do asfaltowej drogi i skręcamy lekko w lewo. Droga obsadzona kasztanowcami, topolami i wiązami wiedzie do Sobótki – dużej wsi z kościołem wczesnogotyckim i pałacem eklektycznym w ładnie utrzymanym parku. Na początku zabudowań skręcamy w lewo i gł. drogą docieramy do przystanku PKS, gdzie kończymy wycieczkę (16,6 km).