Wiadomości

23 lipca 2018 09:07 | Wiadomości

Wycieczka do Poznania z okazji Jubileuszu 125-lecia ustanowienia Ordynacji Gołuchowskiej.

Wystawa pn. „Życie sztuką. Gołuchów Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej” prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu z okazji jubileuszu 125-lecia ustanowienia Ordynacji Gołuchowskiej stała się inspiracją do zorganizowania wyjazdu turystycznego dla mieszkańców Gołuchowa i Pleszewa.
Podróż po Poznaniu grupa rozpoczęła u źródeł państwa polskiego - na Ostrowie Tumskim, zwiedzając Katedrę Poznańską oraz Bramę Poznania – nowoczesne, interaktywne centrum prezentujące historię Ostrowa Tumskiego. Następnie, w niemalże bajkową podróż po starym mieście, okraszaną gawędami i legendami zabrała wycieczkowiczów Aleksandra Warczyńska – pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, działu Krajoznawstwa. Grupa zwiedziła Stary Rynek z jego licznymi ciekawostkami, poznańską farę, dotarła do Zamku Przemysła, obserwowała koziołki na ratuszowej wieży w samo południe. Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, co w roku 100-rocznicy jego wybuchu nabiera szczególnego znaczenia.
Dodatkowo, turyści obejrzeli również sławny i uznany za jeden z siedmiu cudów Polski 2016 r. – mural na Śródce. Jadąc do Poznania, mieli również okazję podziwiać monumentalne malowidło tego samego autora w Pyzdrach.
Kluczowym punktem wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym – wystawy poświęconej zbiorom dzieł sztuki Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej. Kuratorem tej wystawy jest p. Paulina Vogt-Wawrzyniak – kierownik gołuchowskiego oddziału Muzeum Narodowego, która osobiście zaznajomiła gołuchowian i pleszewian z poszczególnymi eksponatami i związanymi z nimi ciekawymi historiami. Ponadto, ogromne znaczenie ma fakt, że na tej wystawie oglądać mogliśmy eksponaty z kolekcji gołuchowskiej, które po II Wojnie Światowej nie wróciły do Gołuchowa, a na co dzień prezentowane są w Muzeum Narodowym w Warszawie lub Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
W wycieczce wzięło udział blisko 50 osób, głównie seniorów z gminy Gołuchów i z Pleszewa. Dofinansowanie do wyjazdu otrzymano ze Starostwa Powiatowego w Pleszewie.  Wyjazd ten wpisuje się w szereg działań związanych z ogłoszonym przez Radę Gminy Gołuchów,  Jubileuszem 125-lecia ustanowienia Ordynacji Gołuchowskiej, który świętowany jest w Gołuchowie przez cały 2018 rok.  Wycieczkę zorganizowało Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK”
Fot. pww

Zdjęcia:

Przeczytano: 1022 razy.

Wydrukuj

Do góry