Wiadomości

13 sierpnia 2019 09:53 | Wiadomości

Finał Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Inspiracje leśne V”

Zakończył się Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje leśne V”. Przez dziesięć dni, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, polsko-niemiecko-holenderska grupa artystów, tworzyła dzieła natchnione lasem. Wyboru najlepszych prac dokonała komisja złożona z przedstawicieli Ośrodka. Dzieła przekazane przez artystów na rzecz Ośrodka – organizatora pleneru – możemy podziwiać na wystawie w  Muzeum Leśnictwa.
Finisaż pleneru, który odbył się w Powozowni 11 sierpnia, zgromadził szerokie grono osób, którym obcowanie z lasem, również poprzez sztukę, jest szczególnie bliskie. Podczas uroczystości nie zabrakło słów podziękowań, zarówno ze strony artystów, jak i Organizatora pleneru, oraz deklaracji powrotów do magicznego miejsca jakim jest Gołuchów. Otworzono również wystawę poplenerową, którą będzie można zwiedzać do połowy września.
W „Inspiracjach leśnych V” uczestniczyło 22 twórców, wśród nich artyści wywodzący się Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, Delegatura Kielce, Stowarzyszenia NEST ART ze Szczecina, Stowarzyszenia Artystów Kunstverein z Templina oraz niezależnych środowisk twórczych.
Podczas pleneru zorganizowano również warsztaty plastyczne oraz warsztaty z zakresu grafiki i wikliniarstwa dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyli zaproszeni artyści. Podczas wspólnych zajęć chętni mogli stworzyć własne kompozycje, rozwijając tym samym swoją wyobraźnię i zamiłowania artystyczne.
Artyści, przelewając na płótno i papier swoje emocje wyzwalane podczas kontaktu z lasem, stali się jego szczególnymi ambasadorami. Część powstałych prac, nasyconych leśną energią, razem z nimi wyjedzie w odległe zakątki kraju i poza jego granice. Tam będą oddziaływać na kolejne osoby, stając się zachętą do kontaktu z polskimi lasami, które są otwarte dla wszystkich i dla wielu stanowią znakomite sąsiedztwo.
Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje leśne V” wpisuje się w statutową działalność Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, w której zakres wchodzą m.in. otaczanie opieką twórczości artystów inspirowanych lasem, gromadzenie dzieł o tematyce leśnej oraz ich eksponowanie na wystawach w Muzeum Leśnictwa.
Wydarzenie patronatem medialnym objęli: Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Poznań oraz ogólnopolskie czasopismo „Echa Leśne”. Plener współfinasowany był przy udziale środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Info. Tomasz Rakowski, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zdjęcia:

Przeczytano: 397 razy.

Wydrukuj

Do góry