Wiadomości

25 maja 2011 10:59 | Wiadomości

Jubileusz 40-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

21 maja 2011 r. cała miejscowość Tursko rozbrzmiewała ludowymi melodiami. A działo się to wszystko na okoliczność 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Kilka pokoleń tancerzy spotkało się aby wspólnie powspominać i świętować zacny Jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Sanktuarium Maryjnym odprawioną przez księdza biskupa Stanisława Napierałę. W ciepłych słowach pogratulował on Zespołowi wieloletniej pracy artystycznej i życzył kolejnych jubileuszy. Dalsze uroczystości odbyły się w Wiejskim Domu Kultury w Tursku. Zespół zaprezentował nowe układy taneczne przygotowywane na okoliczność jubileuszu. Oberki, sibry, wiwaty zachwyciły publiczność. Wspominano również założycieli grupy, wyjazdy Zespołu, konkursy, przeglądy, w których grupa brała udział i wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca. Zaprezentowały się również zaprzyjaźnione kapele: „Zespołu Pieśni i Tańca „Żychlinioki” oraz dudziarska z Bukówca Górnego.

Na uroczystość licznie przybyli sympatycy Turska i miłośnicy folkloru. Przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy i kierownicy gminnych i powiatowych instytucji, delegacje partnerskich gmin. Była to również szczególna okazja do spotkania się dawnych i obecnych tancerzy Zespołu. Tradycyjnie, odtańczyli oni wielopokoleniowy turski taniec.

Na okoliczność jubileuszu przygotowano również folder prezentujący grupę, którym obdarowano gości. Publikacja została dofinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Fot. K. Kraszkiewicz

Zdjęcia:

Przeczytano: 2917 razy.

Wydrukuj

Do góry