Wiadomości

16 maja 2011 11:36 | Wiadomości

Jubileusz 40-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

„Te Turskie zegary głośno biją….” już 40 lat

21 maja 2011 r. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” świętować będzie Jubileusz 40-lecia istnienia i działalności.

Zespół, dzięki głęboko zakorzenionym tradycjom regionalnym trwa nieprzerwanie od 40 lat, związany z gmina Gołuchów, dawnym województwem kaliskim i obecnym województwem Wielkopolskim. Od chwili powstania aż do dnia dzisiejszego jest jednym  z najaktywniej działających zespołów folklorystycznych w Wielkopolsce, o czym świadczą liczne odznaczenia i wyróżnienia przyznawane Zespołowi podczas festiwali i przeglądów. Kierownictwo zespołu zapala młodzież do ciężkiej pracy nad opanowaniem trudnej sztuki tańca ludowego, opiera programy artystyczne oraz układy taneczne na tańcach i piosenkach ludowych, z dużym naciskiem na folklor regionalny. Dzięki wielkiej pasji kultywowania wielkopolskich tradycji ludowych, kierownictwu i członkom zespołu udało się wypracować programy obrzędowe takie jak: „Oczepiny weselne”, „Darcie pierza”, „Podkoziołek”, „Dyngus”, „Dożynki” czy „Kwaszenie kapusty”. Obecnie Zespół oraz Kapela liczy 50 osób.

Zespół występuje nie tylko w rodzinnym Tursku. Dorobek artystyczny grupy jest znany również poza granicami kraju. „Tursko” niejednokrotnie występowało w Belgii, Francji, Niemczech, Słowacji, Republice Czeskiej, Holandii, pełniąc rolę ambasadorów zarówno gminy Gołuchów, jak i Polski. W swojej blisko 40-letniej działalności przemierzył trasę od Kaukazu aż po Kanał La Manche.

Kierownictwo Zespołu intensywnie pracuje również z najmłodszymi miłośnikami folkloru. Tzw. „Małe Tursko” z dziecięcą radością i energią doskonali trudną sztukę tańca ludowego.

W najnowszej historii Zespół miał przyjemność występować wspólnie z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, podczas uroczystości dożynkowych Powiatu Pleszewskiego w Gołuchowie. Największą rekomendacją zespołu są słowa Stanisława Jopka: „zespół spontaniczny, naturalny, oparty na wspaniałych wielkopolskich tradycjach”. Ponadto Elżbieta Dzikowska, znana podróżniczka, w swoim subiektywnym przewodniki „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce” prezentując Gołuchów i okolice,  opisuje również Zespół „Tursko”, a jego kierownika, Jerzego Kraszkiewicza, uczyniła bohaterem rozdziału.

Na okoliczność Jubileuszu, został wydany folder promocyjny prezentujący dorobek artystyczny Zespołu.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się mszą św. odprawioną przez ks. biskupa Stanisława Napierałę w Sanktuarium Maryjnym w Tursku, o godz. 12:00, a kontynuowane będą w Wiejskim Domu Kultury w Tursku.

Zapraszamy!

Zdjęcia:

Przeczytano: 3822 razy.

Wydrukuj

Do góry