Wiadomości

07 października 2014 14:37 | Wiadomości

Pomagamy kasztanowcom

Tegoroczna akcja ratowania kasztanowców w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie rozpoczęła się 2 października. Jej celem jest pomoc drzewom, które atakuje szrotówek kasztanowcowiaczek – motyl z rodziny kibitnikowatych. Osłabienie kasztanowców, widoczne w postaci przedwcześnie brązowiejących i opadających liści, rejestrowane jest niemal w całej Europie.  

W Ośrodku Kultury Leśnej, regularnie od 12 lat zgrabiamy liście a następnie je utylizujemy, ograniczając w ten sposób populację owada. W liściach zimują poczwarki otoczone jedwabistym kokonem, znoszące temperaturę nawet do -33°C. Jeżeli nie zostaną zniszczone, wiosną wyfruną się z nich motyle, te z kolei złożą jaja, z których rozwiną się larwy żerujące na liściach. Szkodliwość szrotówka objawia się zmniejszeniem powierzchni asymilacyjnej liści, czego wynikiem jest skrócenie przyrostów pędów i zmniejszenie wielkości owoców lub brak owocowania.  

W tegorocznej akcji ratowania kasztanowców aktywnie uczestniczyli młodzież i nauczyciele z Gimnazjum nr 2, 3 i 4 w Kaliszu oraz Gimnazjum w Kościelnej Wsi. Uczniowie przed przystąpieniem do grabienia liści wysłuchali prelekcji na temat biologii owada i jego wpływu na kondycję drzew. Następnie zaopatrzeni w worki, jednorazowe rękawice i grabie ruszyli do pracy. Podczas akcji zbierali również kasztany, które jako pokarm trafiły do zwierząt z pokazowej zagrody Ośrodka.  

 Wymienione powyżej szkoły co roku grabią liście w „swoich" stałych miejscach, w ten sposób sprawują opiekę nad konkretnymi grupami drzew. Akcja sprzyja nie tylko walce ze szrotówkiem, ale także rozwijaniu poczucia odpowiedzialności i troski o środowisko oraz doskonaleniu współpracy w grupie.

Tej jesieni do grabienia liści w naszym parku przystąpi młodzież z Gimnazjum w Gołuchowie oraz Ochotniczego Hufca Pracy w Kaliszu.

Nauczycielom i uczniom bardzo dziękujemy.

 Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zdjęcia:

Przeczytano: 1954 razy.

Wydrukuj

Do góry