Wiadomości

14 kwietnia 2015 11:35 | Wiadomości

„Spojrzenie na las" artystów fotografików

Zbiory Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie składają się na czasową wystawę „Spojrzenie na las", która została otwarta w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 10 kwietnia br. Osiemdziesiąt pięć odsłon lasu, w większości czarno-białych, ukazuje go jako krajobraz widziany z różnych punktów widzenia przez różnych ludzi, jako geograficzne miejsce, gdzie rozgrywa się historia i w końcu jako zmienność, zależną od pór roku, sił natury i człowieka.

– Ludzie od zawsze zajmowali się lasem. Las to jest archetyp dziewiczości, początku, pierwotności, także w obszarze psychologicznym tzn. tkwiącym w naszej podświadomości. Do setek różnych spojrzeń na las, które już istnieją, dzisiaj dodajemy jeszcze jedno, oparte o zbiory Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Składa się ono ze spojrzeń wielu różnych, wybitnych artystów fotografików, nie tylko pejzażystów, ale też tych, którzy działają w innych dziedzinach  – mówiła podczas wernisażu wystawy jej autorka Iwona Święch. Kontynuując słowo wprowadzenia do wystawy podkreśliła, że jest to ekspozycja oryginalnych fotografii, odbitek vintage, które postały w czasie, kiedy zrobiono zdjęcie. – Emulsja fotograficzna jest niestabilna chemicznie. Podlega ciągłej, choć mało widocznej i trwającej dziesiątki lat degradacji. (…). Dlatego też zdjęcia muszą być przechowywane w szczególnych warunkach, a na wystawy wypożyczane są najczęściej ich dobrze wykonane kopie. Prace oryginalne udostępniane są tylko w wyjątkowych sytuacjach. W tym wypadku uznaliśmy, że ta sytuacja jest wyjątkowa, gdyż jedno specjalistyczne muzeum, jedyne w Polsce, przygotowuje coś specjalnie, tematycznie dla drugiego, również jedynego i  branżowego muzeum w Polsce – dodała autorka wystawy.

Jest to tym bardziej szczególna ekspozycja. Zobaczymy na niej m.in. prace Jana Bułhaka, który propagował piktorializm – nurt artystyczny z końca XIX wieku inspirowany malarstwem, Edwarda Hartwiga – jednego z najwybitniejszych fotografików polskich, eksperymentującego z technikami fotograficznymi i barwą, czy Krzysztofa Vorbrodta, autora cyklu Symetriady, w którym zdjęcia drzew, poddawane artystycznym modyfikacjom stawały się ornamentalnymi układami linii i kształtów.

Każdy z autorów pokazanych na wystawie kierował się własnym wyczuciem, znajomością lasu i fotografii. Ich zdjęcia, ułożone według zaproponowanego klucza, opowiadają uniwersalne „leśne" historie – czytamy w informatorze do wystawy, który przygotowała Iwona Święch. W publikacji znajdziemy nie tylko zdjęcia z czasowej ekspozycji, ale również te, które z ograniczeń powierzchnią wystawy nie mogły się na niej znaleźć, zapoznamy się z biogramami artystów oraz znajdziemy słów kilka o fotografowaniu lasu z odniesieniem do znanych przysłów.

Wystawa potrwa do połowy czerwca br. Zapraszamy.

Info. Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

 

Zdjęcia:

Przeczytano: 2605 razy.

Wydrukuj

Do góry