Biblioteka - Aktualności

13 października 2017 13:39 | Biblioteka - Aktualności

Martyrologia narodu polskiego i żydowskiego według Andrzeja Szymańskiego

Dnia 12 października 2017 r., w ramach projektu „Aby pamięć żyła wiecznie…” Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów, zorganizowała spotkania z dr Andrzejem Szymańskim cenionym historykiem i wieloletnim dyrektorem pleszewskiego liceum. Dwa z nich skierowane były do młodzieży gimnazjalnej i odbyły się w szkołach w Gołuchowie i Kościelnej Wsi, jedno przeznaczone dla dorosłych miało miejsce w Sali stowarzyszeń UG. Tematem wykładów doktora Szymańskiego była martyrologia narodu polskiego oraz żydowskiego. Prelegent mówił o cierpieniu całych narodów, a także poszczególnych jednostek, począwszy od św. Wojciecha poprzez ofiary masowej zagłady w obozach koncentracyjnych, a skończywszy na przypadkach męczeństwa Polaków torturowanych i zgładzonych przez UB i SB w powojennej Polsce. Uczestnicy spotkań w ciszy i skupieniu słuchali prelekcji pana Szymańskiego, dowiadując się niejednokrotnie o faktach, o których nie ma mowy w podręcznikach do historii, m.in. o tragicznych losach ludzi z naszej Gminy, brutalnie wysiedlonych, zmuszonych do zorganizowania sobie życia w nieludzkich warunkach panujących w rosyjskich łagrach… Prelekcje, mimo iż trwały ponad godzinę, były bardzo ciekawe i przejmujące, zwłaszcza podczas opowiadania o niewyobrażalnej traumie kaliskiej lekarki, która jako młoda kobieta z dwiema córkami została wywieziona do łagrów i aby ratować życie jednej, poświeciła drugą… Na zakończenie każdego ze spotkań doktor Szymański dobitnie uzmysłowił słuchaczom, że zarówno przed, jak i po II wojnie światowej również Polacy byli oprawcami i katami dla innych Polaków, a tak być nie powinno. Można mieć inne poglądy, można się spierać i dyskutować, ale nie wolno z tego powodu maltretować i zabijać!
Miejmy nadzieję, że wykład dr Szymańskiego pozostanie cenną lekcją historii dla naszej młodzieży, a dorosłych skłoni do refleksji nad tym, co działo się kiedyś, ale i nad tym, co dzieje się w obecnych czasach…
Prelekcje zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu projektu „Aby Pamięć żyła wiecznie…” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”.

Zdjęcia:

Przeczytano: 1091 razy.

Wydrukuj

Do góry